Anne Oja • 13. detsember 2011 kell 15:25

Arrak: Euroopas pole Eestil piisavalt kasvuvõimalusi

Euroopa Liitu eksportides pole Eesti majandusel piisavalt kasvuvõimalusi, seetõttu tuleks minna tagasi itta, Venemaale ning Aasia riikidesse, leiab majandusekspert Andres Arrak.

"Minu seisukoht on juba päris tükk aega see, et kuna Eesti on väga ekspordist sõltuv riik ja tänane päev näitab, et Euroopa majandust ootab ees kui mitte stagnatsioon, siis hästi vaoshoitud majanduskasv, tuleks minna tagasi itta," lausus ta.

Majanduseksperdi sõnul tegi Eesti Venemaa kraanide kinnikeeramisel üllatavalt kiire pöörde läände. "Ma ei taha öelda, et nüüd peaks läänega kauplemise ära lõpetama, aga sealt ei paista piisavalt kasvuvõimalusi," märkis Arrak.

Peaminister Andrus Ansip on öelnud, et Eesti ei tohiks liigse sõltuvuse vältimiseks eksportida Venemaale üle 10% oma ekspordimahust. Tänavu oktoobris moodustas Eesti eksport Venemaale aga juba 14% ekspordimahust.

"Ma pole Ansipiga kohe kindlasti nõus, et Venemaaga ei tohiks kaubelda. Küsimus on prioriteetides. Me ei tohi sulgeda enda jaoks ühtegi väravat," ütles Arrak.

Ta lisas, et ei tahaks välja käia ühtegi protsenti. "Et Eesti eksport läände ja Itta oleks fifty-fifty, st võiksime oodata plahvatuslikku ekspordi kasvu Venemaale, peaks Venemaa kuuluma samasse vabakaubandustsooni ehk Euroopa Liitu. Seni, kui Venemaa sinna ega Schengeni riikide sekka ei kuulu, läheb suurem osa meie eksporti siiski Euroopa Liitu," põhjendas Arrak.

Hetkel kuum