Ikea astus Baltimaades esimese sammu

16. detsember 2011, 00:00

2013. aasta sügisel Vilniuses poe avav mööblimüüja Ikea investeerib Leetu 100 miljonit eurot. Poe avamisest Eestis pole siiani veel midagi kuulda.

“See, et ta otsapidi Leedus on, ei tähenda, et ta Eestisse mitte kunagi ei tule,” ütles Ikeale küünlaid tootva ASi Hansa Candle juhatuse esimees Tarvo Moss. “Ikea ju laieneb pidevalt. Ei ole sugugi välistatud, et ta kunagi ka Eestisse laieneb.”

“Ma ei oska praegu öelda, kuidas kaupluse avamine Vilniuses meid mõjutaks, sest ma ei tea, kustkaudu nad seda poodi varustama hakkavad ja kuidas meie küünlad Leetu jõuavad,” rääkis Moss. “Meie teenindada on praegu põhiliselt Skandinaavia­maad. Me teeme tarneid otse Ikea kauplustesse.”

Mossi sõnul ei tee Ikea oma kaupluse avamisega sugugi esimest sammu Balti riikides. “Tegelikult on Ikeal organisatsiooniliselt jalg Baltimaades juba varem maas – neil on Leedus Kaunases juba aastaid oma kontor, mis tegeleb sisseostuga,” lisas Moss.

Eestisse tulemisest ka varem juttu olnud. Mossi sõnul on varemgi juttu olnud, et Ikea plaanib Eestisse laienemist.

Hansa Candle on Ikeaga koostööd teinud üle kümne aasta. “Algul tegime Ikeale õueküünlaid ja nüüd teeme tee- ning lauaküünlaid,” ütles Moss. Ikea tellimused moodustavad umbes poole Hansa Candle’i küünlatoodangust.

Hansa Candle käivitas eelmise aasta lõpus küünalde uue tootmisliini ning tänavu septembris veel ühe uue tootmisliini. “Oleme suurendanud tootmisvõimsusi, aga see investeering ei ole tehtud Ikea tellimusi silmas pidades,” lausus Moss. “Üritame suurendada müüdavaid koguseid teistele klientidele ja kasvatada muude turgude osatähtsust.”

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ütles Ikea sammu kohta, et suurettevõtted teevad oma laienemisotsused vastavalt oma strateegiale konkreetses piirkonnas.

“Eks põhiküsimus on kohaliku turu suuruses,” lausus Parts. “Tavaliselt tehakse laienemisotsused ikka lähtuvalt kohaliku turu suurusest,” ütles ta.

Parts lisas, et praegusel juhul on silmas peetud ikka eelkõige Leedu turgu, sest ega keegi naljalt Tallinnast Vilniusesse Ikea poodi kaupa ostma ei lähe.

Partsi sõnul on ta Põhja-Rootsis ühel üritusel trehvanud Ikea asutaja Ingvar Kampradiga, kes oli seal üks esinejaist. Samuti on Parts kokku puutunud mitme teise Ikea inimesega. Partsi kinnitusel on ta kohtumistel väljendanud valmisolekut seoses Ikea võimaliku laienemisega Eestisse.

“Minu teada suhtlevad ka mitmed Eesti kinnisvaraarendajad ja jaekaubandusega tegelevad inimesed Ikeaga, aga millises seisus need kõnelused on, ei oska ma kommenteerida,” lisas Parts.

 

Taust

 • Leedu on asjast väga huvitatud

Ikea pressiteate kohaselt alustatakse Leetu poe ehitamisega 2012. aasta kevadel ning selle maksumuseks kujuneb 45 miljonit eurot.
Koguinvesteering Vilniuse Zirniu Gatve piirkonda küünib lõpuks 100 miljoni euroni.
Kokku loob Ikea Vilniusesse 200 töökohta.
Detailplaneeringu tegi Vilnius Ikeale Leedu kohta imelühikese aja – poole aastaga.
Ikea tundis 1990. aastate alguses huvi ka Eestisse investeerimise vastu, kuid sooduskohtlemist saamata loobus sellest plaanist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  04. December 2012, 16:40
  Otsi:

  Ava täpsem otsing