Sirje Rank • 22. veebruar 2012 kell 8:55

Obama plaanib ettevõtete maksureformi

USA president Barack Obama tahab kärpida ettevõtte tulumaksu, mis on USAs üks kõrgemaid maailmas, suurendades samas sellest tululiigist laekuvaid summasid, harvendades selleks erandeid ja soodustusi.

Täna avalikustab Obama oma ettepanekud maksusüsteemi reformiks, kirjutab Wall Street Journal.

Ettepanek on kärpida ettevõtte tulumaksu määr praeguselt 35 protsendilt 28%-le, millega n.ö tegelik maksumäär ei ületaks 25% taset. Samuti on plaan tõsta nafta- ja gaasifirmade makse, jättes need ilma reast toetustest ja maksustatava tulu vähendamise võimalustest.

Esimest korda tuleb ka välisriikides tegutsevatel USA firmadel hakata maksu maksma välisriikides saadud tulult.

Väikefirmadele pakub valitsus välja lihtsustatud süsteemi maksukohustuste täitmiseks ning samuti madalama maksumäära, harvendades teise käega erinevaid maksusoodustusi.

Plaani järgi maksaks USA ettevõtted kokkuvõttes rohkem ettevõtte tulumaksu, kuid osad firmad maksaksid rohkem ja teised vähem. 10 aasta perspektiivis saaks valitsus uuendustest täiendavat maksutulu 250 miljardit dollarit.

Eelarveaastal 2011 maksid USA ettevõtted tulumaksu 181 miljardit dollarit, mis moodustas USA föderaaleelarve tuludest 7,9% ja 1,2% USA SKPst. Viima näit on ajaloo ühel madalaimal tasemel.

Valitsuse prognooside järgi kasvab laekumine ettevõtte tulumaksust aastaks 2014 430 miljardile dollarile, mis on 13,4% eelarve tuludest ning 2,5% SKPst.

Hetkel kuum