Sirje Rank • 25. jaanuar 2012 kell 7:15

Rikaste maksustamine Obama kampaania keskmes

USA president Barack Obama kasutas oma viimast suurt ülevaatekõnet olukorrast riigis enne novembrikuiseid valimisi selleks, et näidata end keskklassi eestvõitlejana, nõudes miljonäridele kõrgemaid makse ja Wall Streetile rangemaid regulatsioone.

Kolm aastat ametis olnud Obama kaitses eilses kõnes tuliselt seda, mis tehtud, ning süüdistas paljudes probleemides eelkõige pankureid ning eluvõõrast Kongressi, vahendas agentuur Reuters.

Obama pakkus välja ulatuslikud muudatused maksukoodeksis ning uued meetmed USA eluasemeturul jätkuva kriisi ületamiseks, seades oma tagasivalimiskampaania keskseks teemaks suurema majandusliku õigluse.

Kokku nimetas Obama oma tunniajases kõnes makse 34 korda ja töökohti 32 korda, rõhutades, et need saavad olema tagasivalimiskampaania põhiteemad.

Iseendal president USA majanduse praeguses hapras seisus ja jätkuvalt kõrges tööpuuduses süüd ei näinud. Arvamusküsitluste järgi ei kiida valdav enamus ameeriklastest presidendi tööd majanduse juhtimisel heaks.

Kongressis peetud kõnes lubas Obama, et tagasipöördumist sellisesse aega, kus Wall Streetil lastakse mängida omaenese reeglite järgi, enam ei ole.

„Washington peab lõpetama miljonäride toetamise,“ ütles Obama, pakkudes välja, et kõigile, kes teenivad aastas miljon dollarit või rohkem, peaks miinimumina kehtima vähemalt 30%-ne tegelik maksumäär.

Obama uuendas üleskutset muuta USA maksukoodeksit, et viia sinna sisse nn Buffetti reegel. See sai nime miljardär Warren Buffetti järgi, kelle sõnul pole see õiglane, et tema on maksustatud madalama määraga kui ta sekretär. Obama kõne ajal istus Buffett’i sekretär Debbie Bosanek Esindajatekojas esileedile reserveeritud kohal.

Obama käis välja ka rea maksumuudatusi ettevõtetele – sealhulgas minimaalse maksumäära välismaal teenitud kasumile ning maksusoodustused firmadele, mis töökohad tagasi USAsse toovad.

Samuti lubas Obama, et teeb peaprokurörile ülesandeks moodustada spetsiaalne finantskuritegusid uuriv üksus, et vastutusele võtta need, kelle pettus ja seadusevastased teod 2007.-2009. aastate kriisile kaasa aitasid.

Obama pakkus välja ka uued võimalused eluasemelaenudest kergenduse saamiseks, refinantseerimise odavamate laenude vastu, lubades uut programmi rahastada maksust pankadele, mis kinnisvaraturu kriisile kaasa aitasid.

Demokraadid on vabariiklasi kritiseerinud nende toetuse pärast maksuvabastustele, millest võidavad eelkõige jõukamad elanikud. Vabariiklased on vastu igasugustele maksutõusidele, ka kõige rikkamatele, väites, et need seavad ohtu majanduse toibumise.

„Mitte ükski muu iseloomulik joon Obama presidendiks oleku ajal pole kurvem kui tema pidev püüd meie vahele kiilu ajada, eelistada ühtesid teiste arvelt,“ ütles Indiana osariigi kuberner Mitch Daniels vabariiklaste vastulauses

Iraagi sõja lõpetamisest ja Afganistanis tegevuse koomale tõmbamisest vabanevad raha tahaks Obama kasutada USA võlgade tagasimaksmiseks ning infrastruktuuri investeeringuteks.

Hetkel kuum