Romet Kreek • 26. aprill 2012 kell 10:01

Le Peni edu ajab välisinvestorid Prantsuse aktsiatest eemale

Prantsuse presidendivalimistel järsult tõusnud toetusega kolmandale kohale platseerunud Le Pen, kes küll valimiste teise vooru ei saanud, kuid võib hoida ühes kommunistide eduga välisinvestoreid Prantsuse aktsiatest eemal, vahendab Bloomberg.

Genfis Notz Stucki  & Cie fondijuht Pierre Mouton  vaatab murega üle piiri Prantsusmaale, kus on maad võtnud Euroopa vastane ja kasinusmeetmete vastane liikumine. Tema võib olla üks nendest, kes eelistavad Prantsuse aktsiaturust eemale hoida.

„Me oleme ettevaatlikud Prantsuse aktsiat suhtes,“ ütles Mouton, kelle firma valitseb 7,5 miljardi dollari ulatuses klientide raha ning kes on vähendanud Prantsuse aktsiate osakaalu.“ „Kui uus president murdub nende gruppide surve all, siis aktsiad kannatavad. Me eelistame seda riski mitte võtta.“

Euro ja immigratsioonivastane Marine Le Pen võitis valimiste esimeses voorus 17,9 protsenti häältest, kommunistide toetusega Jean-Luc Melenchon võttis 11,1 protsenti häältest.

Investorid kardavad, et niinimetatud ekstreemsed erakonnad võivad mõjutada järgmist presidenti. Prantsuse majandus aeglustub, tööpuudus on 12 aasta kõrgeim ja riigivõlg ulatub 85 protsendini SKPst.

„Muret tekitab ekstreemsete erakondade tugevus, kes ütlesid ei Euroopale ja ei kasinusele,“ ütles Exane BNP Paribasi analüütik Amelie de Montchalen.

Prantsuse CAC 40 indeks on tänavu tõusnud 2,3 protsenti, jäädes maha Stoxx Europe 600 indeksi 5,1 protsendisest tõusust.

Umbes 42 protsenti CAC 40 ettevõtete turuväärtusest kuulub mitte-residentidele.

„Sellistele erakondadele antud hääled võivad panna välisinvestoreid muretsema,“ ütles Financiere de l’Arci fondijuht Amandine Gerard. „Ükskõik, kes osutub valituks, peab ta neid arvesse võtma.“

Semper Constantia Privatbanki fondijuht Philipp Musil ütles, et selliste paretide võidukäik on pannud teda piisavalt muretsema, et hoiduda eemale Prantsuse ettevõtete aktsiatest, mis sõltuvad koduturust.“

Melenchoni ettepanekud olid võtta vastu uus põhiseadus, mis annaks parlamendile suurema võimu ning kehtestada üle 360 000eurosele aastasissetulekule 100% maksumäär.

Hetkel kuum