Sirje Rank • 24. mai 2012 kell 10:33

Ühisvõlakirjad viiksid Soomelt tippreitingu

Euroala ühised võlakirjad võivad analüütikute hinnangul viia Soomelt AAA järgu reitingu ning tuua kaasa laenukulude kasvu.

Ühiste võlakirjade emiteerimine euroalal suurendaks Soome intressikulusid aastas 1% võrra SKPst, hindas Jefferies Internationali ökonomist Marchel Alexandrovich. Itaalia saaks sellisest sammust aga kasu, mis vastaks 2,4%-le SKPst. Saksamaa jaoks kasvaks intressikulu 1,9% võrra SKPst, vahendas agentuur Bloomberg.

Ka New Yorgi riskifondi TF Market Advisors asutaja Peter Tchir leiab, et Soomel ühistes võlakirjades osalemisest võita ei ole.

„Soome on selleks kaua vaeva näinud, et hoida oma reiting heal tasemel ja ise oma majandust juhtida,“ ütles Tchir. „Väikese kõrge reitinguga riigi jaoks ei ole (ühistes võlakirjades – toim) osalemises küll mõtet.“

Tchir prognoosis, et ühiste võlakirjade emiteerimisel kujuneks keskmine intressitase euroalal kõrgemaks, kuna turud muretsevad alati nõrgima lüli pärast.

Soome SKP oli mullu 192 miljardit eurot. Võlgade teenindamisele kulus 2 miljardit eurot. Jefferies hindas ühiste võlakirjade toodavat täiendavat intressikulu Soomele 2 mld euro suuruseks.

Soome peaminister Jyrki Katainen ei toeta ühiste võlakirjade ideed. Eile Brüsselis toimunud tippkohtumisel ütles ta, et euroala on Kreeka abistamiseks teinud juba piisavalt. Nüüd tuleb kreeklastel abi tingimused täita.

Soome on euroala üks kõigest neljast AAA reitinguga riigist (teised riigid on Saksamaa, Holland ja Luksemburg). Euroala eelarvedefitsiidi ülempiiri 3% tasemel SKPst pole Soome rikkunud 1997. aastast. Ka siis mitte, kui riigi SKP 2009. aastal 8,4% kahanes.

Southwest Securities tegevjuht Mark Grant prognoosis, et ühiste võlakirjade korral alaneb ka euroala keskmine reiting.

„Kõigi Euroopa riikide reitingud taanduvad keskmisele tasemele, mis tähendab A tasemel reitingut nii Euroopa riikidele kui ka institutsioonidele,“ prognoosis ta.

Ühiste võlakirjade toetajad tahavad aga, et juuni lõpus toimuvaks ELi valitsusjuhtide Ülemkoguks oleks olemas teekaart selleks vajalikest sammudest.

Saksamaa kantsler Angela Merkel on skeptiline ning ühiseid võlakirju ei toeta ka Holland ja Austria.

Soome kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus alanes täna rekordiliselt madalale 1,67% tasemele. Saksamaa sarnaste võlakirjade tootlus on 1,36%, Hispaanial aga 6,25% ning Itaalial 5,68%.

Pacific Investment Management strateegianõunik Richard Clarida ei näe euroalal ühiseid võlakirju enne 5-7 aastat.

Hetkel kuum