Birjo Must • 1. juuni 2012 kell 3:05

Viljatusravi uueks ekspordiartikliks

Eesti ekspordirallist tahab osa saada ka meditsiinisektor, kus muuhulgas pingutatakse innukalt viljatusravi teenuse viimisega üle piiri.

Doktor Andrei Sõritsale kuuluva Elite Kliiniku jaoks tähendab eksport seda, et rootslane lennutatakse Tartusse, pakutakse talle maailma tasemel viljatusravi teenust ning seejärel reklaamib ta juba kodus Eesti meditsiini head kvaliteeti.

"Esiteks on meil vaja rohkem patsiente kes kasutavad erakliiniku teenused. Teiseks maksavad välismaa patsiendid rohkem, sest neil on oma hinnad," põhjendab Sõritsa  seda, miks on ekspordi arendamine viljatusravi pakkuva erakliiniku jaoks ülioluline.

Praegu moodustavad välismaised kliendid kuni 5% Elite'i käibest. Juhi sõnul tahab kliinik seda osakaalu aasta-aastalt kasvatada, kuid hoolimata küllaltki agressiivsest taktikast on protsess väga aeglane. 

Kolm aastat tagasi alustati Eesti viljatusravi koostöövõrgustiku ehk klastri rajamist, millest pidi aitama kaasa ka teenuse ekspordile. Projekt kahjuks sel kujul kunagi käima ei läinudki.

Küll on aga näiteks Tartu Biotehnoloogia Pargis asutatud ettevõte F-Est OÜ, mille eesmärk on arendada välja viljatusravi kliinikute võrgustik arenevates riikides, kus teenusele ligipääs on hetkel piiratud või on teenus kehval tasemel. Juba 2010. aastal rajati esimene lastetuse ravi kliinik Gruusiasse ning lisaks käivitatakse peatselt uus kliinik India pealinnas Delhis. Sihikul on veel näiteks Rumeenia, Poola, Ukraina, Kasahhi, Vietnam, Iraan ja Aserbaidžaan.

Loe Eesti viljatusravi teenuse pakkujate püüdlustest pikemalt tänasest Äripäevast.

Hetkel kuum