Rainer Saad • 10. oktoober 2012 kell 8:50

Goldman: Austraalia dollar on 20% üle hinnatud

Investeerimispanga Goldman Sachs valuuta peastrateeg Thomas Stolper arvab, et Austraalia dollar on 20 protsenti üle hinnatud ning haavatav järsule korrektsioonile.

"Austraalia dollar võib oma tipu olla teinud ning nüüd võib see märkimisväärselt langeda," ütles Stolper Marketwatchi teatel.

Kui toorainete hinnad langevad, võib Goldmani arvates valuutapaar USA dollar/Austraalia dollar langeda 0,6500ni. USA dollari ja Austraalia dollari tänane kurss on 0,98.

Austraalia dollar on praegu teiste valuutade vastu kauplemas ajaloo kõrgeimate tasemete lähedal, vaatamata Austraalia suurima ekspordiartikli rauamaagi hinna järsule langusele. Rauamaagi hind on taastunud kolme aasta madalaimalt 87 dollarilt 117 dollarini tonn, kuid on jäänud alla 135,5 dollari taseme, kus kaubeldi kolm kuud tagasi.

Osa Austraalia dollari tugevusest on põhjustanud asjaolu, et keskpangad ostavad eurotsooni võlakriisist hajutamiseks rekordiliselt Austraalia võlakirju. Kuid nõudlus on tõenäoliselt oma tipu teinud ja see võtab ära peamise toetustaseme, ütles Stolper.

"On peaaegu kindel ja selge, et kapitali sissevool keskpankadelt on aeglustumas, eriti kui võtta arvesse Austraalia dollarit," märkis ta. 

Nõrgem kasv Hiinas, intressikärbe Austraalia keskpangalt ning rangem eelarvepoliitika töötavad kõik Austraalia dollari vastu, sõnas Stolper ning lükkas tagasi väite, nagu oleks Austraalia dollarist saanud turvavaluuta, kuna ebakindlatel aegadel valuuta tõenäoliselt kõigub.

"Pole kahtlust, et sellest on saanud reservvaluuta, kuid see ei tähenda, et see oleks turvavaluuta," kinnitas ta.

Hetkel kuum