Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Sportlased edetabeli tipus

  Eesti staaride sissetuleku edetabelist selgub, et kõige paremini teenivad sportlased, kellel on õnnestunud oma karjääri jätkata välisklubides. Muusikutest on aga tõenäoliselt suurima sissetulekuga Kerli Kõiv, kelle täpse teenistuse kohta on avalikkusel raske infot saada. Eile avaldas Äripäeva venekeelne nädalaleht Delovõje Vedomosti Eesti staaride edetabeli.

  Selle edetabeli kahel esimesel kohal olid Eestis sündinud, kuid siit lapsena ära kolinud Michal Roos ja Leo Komarov. Ameerika jalgpallitähe Michael Roos aastateenistuseks on 5,5 miljonit eurot. Ta sõlmis 2008. aastal klubiga Tennessee Titans 6aastase lepingu kogusummas 43 miljonit dollarit.
  Haapsalus sündinud Roos oli 10aastane, kui läks koos ema, venna ja õega elama USAsse. Hiljem muutis ta algse nime Mihkel Michaeliks, ta oskab eesti keeles öelda puhtalt välja üksnes “tere”, kuid ei salga oma juuri: Michael Roos loeb end “Eesti ameeriklaseks”.
  Roosi sissetulek on absoluutne rekord. Ei Mart Poomi ega ka Marko Märtini teenistus küündinud nende kõrgajal summadeni, mida teenib praegu Roos. Nagu tõelisele Ameerika tähele kohane, tegeleb ka Roos heategevusega, toetades Ida-Washingtoni Ülikooli.
  Kõrgelt hinnatud hokitäht. Spordiajakirjanike hinnangul on hokitähe Leo Komarovi oletatav aastateenistus umbes 2 miljonit eurot. Venemaa ajakirjandus kutsub hokimängija Komarovi “sünnipäeva, valentinipäeva ja uusaasta fenomeniks” – sedavõrd ere on tema mäng. Narvas sündinud Komarov võitis Moskva Dünamo koosseisus eelmisel aastal Gagarini karika.
  Dünamos kujunes Komarovist üks jäähokiliiga KHL kaitsvatest ründajatest, temast sai Soome koondise täht ning sellel aastal sõlmis ta lepingu Toronto Maple Leafsiga – Komarov soovis mängida NHLis. Paraku algas lokaut (matšide tühistamine seoses klubide omanike ja liiga juhtide ning mängijate vahelise konfliktiga) ning Moskva Dünamo otsustas Komarovi aega viitmata “tagasi värvata”. Dünamo treener võib nüüd rahulolevalt käsi hõõruda, sest Komarov paikneb ühes ründekolmikus Venemaa hokistaari Aleksandr Ovetškiniga, kes teenib aastas umbes 9 miljonit dollarit.
  Hästi teenib välismaal töötav staar. Staaride edetabel näitab, et nende Eesti kuulsuste sissetulekud, kelle eraelu puudutav info püsib visalt tabloidide lehekülgedel, ei kujuta endast lähemal uurimisel enamasti midagi erilist. Edetabeli esiotsas olevad staarid, vastupidi, väldivad aga ajakirjanduse huviorbiiti sattumist. Nad töötavad meisterlikult, publik on vaimustuses, reitingud tõusevad, sissetulekud kasvavad – kuid nende eraelu jääb sageli kaamerate eest varjatuks. Ka oma sissetulekutest nad meedias reeglina ei räägi. Näiteks edetabelis märgitud muusiku Kerli Kõivu 1,5 miljoni eurone aastatulu on hinnanguline ja summa on tuletatud temaga võrreldava tasemega staaride sissetulekuid arvestades. Eesti muusikaturu asjatundjad peavad seda summat ülepakutuks.
  Nimekirja suurimaks üllatajaks osutus telesaadete juht Tuuli Roosma. Võluvate kaksikute ema on lisaks populaarsele saatejuhile ka edukas ärinaine. Tema meediafirma Reede müügitulu oli eelmisel aastal 0,5 miljonit eurot ja kasum 149 751 eurot. Dividende võttis Roosma eelmisel aastal oma firmast 121 000 eurot ja sel aastal plaanis võtta 152 000 eurot. Edetabelis asus Roosma 10. kohal jalgpallur Konstantin Vassiljevi järel.
  Kõrgel, 12. kohal asus ka teine tuntud saatejuht ja teleprodutsent Teet Margna. Tema on kahe meediaproduktsiooniga tegeleva ettevõtte omanik. Nende firmade müügitulu oli eelmisel aastal kokku 650 000 eurot ja kasum 110 000 eurot.
  Roosmaa ja Margna vahel oli edetabelis 11. kohal jalgpallur Joel Lindpere, kes mängib klubis New York Red Bulls ridades. Spordiajakirjanike andmetel on Lindpere teenistus kasvanud 142 000 euroni aastas, kuid see on väiksem teistest nimekatest Red Bullsi palluritest. Näiteks Thierry Henry teenib aastas ligi 4,5 miljonit eurot. Muide, Lindpere on osanik ka firmas Vabad Kohvimeistrid, mille tulu oli eelmisel aastal 80 000 eurot. See ettevõte peab Tallinna vanalinnas Musta Puudli nimelist kohvikut.
  Edetabelis 13. kohal asus  100 000 eurose aastatuluga korvpallur Kristjan Kangur, kes praegu mängib Itaalia klubis Montepaschi Siena.
  Rabavad mitmel rindel. Kui jätta sportlased kõrvale, siis iseloomustab Eesti turul tegutsevaid staarid rabamine mitmel rindel. Kuid isegi siis, kui arvutada kokku kõik kohalike tähtede – isegi mitte kõige avalikumad – sissetulekud, jäävad summad tublisti alla nendele, mida teenivad maailmaturule läbi murdnud kuulsused. Kohalikele staaridele kõige enam finantsilisi võiduloorbereid toovate tegevusalade hulgas hoiab esikohta televisioon.
  Võrdlus: Ameerika ja Venemaa staarid
  Kui Eesti staaride sissetulekute edetabelis asuvad esimestel kohtadel põhiliselt sportlased, siis Ameerikas tele- ja filmitähed.Ajakirja Forbes andmeil on Ameerika telesaadete juht, produtsent ja ühiskonnategelane Oprah Winfrey juba neljandat aastat kõige kõrgemini tasustatavate kuulsuste nimekirja liider. 2011. aasta maist kuni 2012. aasta maini teenis Winfrey 165 miljonit dollarit.Talle on kõige lähemale jõudnud kinorežissöör ja produtsent Michael Bay, kes teenis samal perioodil 160 miljonit dollarit.Nimekirjas kolmandal kohal on 130 miljoni dollariga stsenarist, produtsent ja režissöör Steven Spielberg.Venemaa staaride sissetulekute edetabelis on aga Eestiga sarnaselt kõrgetel kohtadel sportlased. Esikohta hoiab juba rohkem kui viis aastat tennisist Maria Šarapova, kelle aastane sissetulek on 25 miljonit dollarit. Talle järgneb muusik Stas Mihailov. Kolmandal kohal on taas sportlane, hokimängija Aleksandr Ovetškin.
   
  Edetabel
  Eesti staaride sissetulekute TOP, eurodes
  Kerli Kõiv  1,5 mln
  laulja Kerli Kõiv valitseb juba aastaid maailma hitiparaade. Ameerika režissöör Tim Burton kasutas Kerli häält filmis “Alice imedemaal”. Seejärel töötasid nad koos animafilmis “Frankenweenie”, milles kõlab Kerli laul “Immortal” (Surematu). Kõiv mitte ainult ei laula, vaid kirjutab ka ise laule. Ta on üks Ameerika laulja Demi Lovato laulu “Skyscraper” autoreist. Billboard leiab, et muu hulgas just tänu sellele laulule on Lovatost saanud Ameerika üks silmapaistvamaid noori poptähti. Kõivu sissetulekuid ei ole seni avalikustatud.
  Ragnar Klavan  1,5 mln
  jalgpallur Sel aastal Eesti parimaks jalgpalluriks valitud Ragnar Klavan mängib praegu Saksamaa klubis Augsburg. Enne seda pallis ta Hollandi Alkmaar Zaanstreekis. Viljandis sündinud Klavan ei armasta eriti oma sissetulekutest rääkida, kuid ametliku info kohaselt teenis kaitsja Klavan Hollandi klubis kuni 1,6 miljonit eurot aastas.
  Baruto 450 000
  sumomaadleja Baruto teenib ametlike andmete kohaselt aastas umbes 450 000 eurot. Nimi Baruto on tuletatud Baltikumi jaapanikeelsest nimetusest. Lisaks emakeelele räägib Höövelson inglise, saksa, jaapani ja ka vene keelt ning on abielus Vladivostokis sündinud venelannaga. Baruto, kes on tuntud oma naeratuse, aga ka põhimõtte poolest mitte tekitada vastasele traumasid, jäi selle aasta novembris ozeki tiitlist ilma, sest saadud vigastused ei võimaldanud tal saavutada tiitli säilitamiseks vajalikku arvu võite.
  Kaia Kanepi  450 000
  tennisist Kaia Kanepi kuulub maailma 20 tugevama naistennisisti hulka. Reitingutabelites olevate tennisistide sissetulekuid puudutavate ametlike andmete kohaselt teenib Kanepi aastas umbes 450 000 eurot. Eesti esireketil on naistennisistide hulgas üks võimsamatest tagasilöökidest. Tema pallikiirus ulatub kuni 180 kilomeetrini tunnis. Hiljuti tegi Kanepi läbi mõlema kanna operatsiooni, mistõttu tennise juurde võib ta pöörduda tagasi kõige varem järgmise aasta alguses.
  Sergei Pareiko 350 000
  jalgpallur Praegune Krakowi Wisla väravavaht Sergei Pareiko mängis varemalt Venemaal Tomski Tomis. Ühes Vene ajakirjandusele antud avameelses intervjuus ütles Pareiko otse välja, et Tomi ja Wisla tingimused on erinevad. “Uue lepinguga halvenesid minu tingimused umbes kaks ja pool korda. Aga asja mõte ei ole rahas!” Kuid sellele vaatamata väidavad spordiväljaanded järjekindlalt, et Pareiko praegune aastateenistus on 350 000 eurot.
  Rein Taaramäe 300 000
  jalgrattur Rein Taaramäe esindab sellelgi aastal klubi Cofidis, ning velotuuride tõusev täht ei tee oma sissetulekust saladust. Ta kinnitab, et teenib aastas 300 000 eurot. Muide, ta ei eita ka seda, et talle on tehtud teisigi ning oluliselt magusamaid pakkumisi. Eelmisel aastal kasvas Taaramäe hind vähemalt kolm korda, ning juba järgmisel aastal võiks ta sõlmida miljoni euro suuruse lepingu. “Jah, kui ma sõidaksin vaid raha pärast, siis õnnestuks mul kaubelda välja ka miljonidollariline leping,” kommenteerib Taaramäe.
  Konstantin Vassiljev 270 000
  jalgpallur Eesti 2010. ja 2011. aasta parim jalgpallur Konstantin Vassiljev sõlmis eelmisel aastal lepingu Permi klubiga Amkar. Kõneldi ka rahast: 350 000 dollarit aastas.
   
  Tasub teada
    Kes võiksid veel edetabelisse kuuluda
  Kuna staaride sissetulekutest on raske saada täpset ülevaadet, siis võib arvata, et edetabeli esikümnesse või ka järgmisesse kümnesse võivad kuuluda veel mitmed kuulsusedTanel Kangert – Astana meeskonnas sõitev jalgratturJaan Kirsipuu – asub kohe tööle Astana meeskonna spordidirektorinaMart Sander – telesaadete juht, galerist ja muusikAnna Levandi – iluuisutamistreenerUku Suviste – lauljaLenna Kuurmaa – lauljaAnne Veski – lauljaHendrik Sal-Saller – muusik, kelle nimega samastub bänd Smilers. Sal-Salleril on terve rida firmasid, mille tegevusvaldkonna võib võtta kokku määratlusega “meelelahutus”. Smilersi esinemine erapidudel maksab 2500–3000 eurot.
 • Hetkel kuum
Kai Realo: riigi konkurentsivõime ei teki üleöö, ka majandust tuleb juhtida
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Eesti majanduse jätkuvalt halvenev konkurentsivõime ja kestev majanduslangus kõnelevad sellest, et peame riigina majanduse konkurentsivõime tugevdamise fookusesse võtma, kirjutab Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esinaine Kai Realo.
Rahagurude välimääraja: keda usaldada? Vaata suurest tabelist, kes mis hinnaga nõu jagab!
Kust rahatarkust ammutada, kui on soov oma finantsiline tulevik kindlustada? Üksi alati kaugele ei jõua, seega investeerimise ja laiemas mõistes rahatarkuse puhul saab appi võtta kogenud investorid, kel igaühel oma stiil ja nišš. Teeme asja selgeks!
Kust rahatarkust ammutada, kui on soov oma finantsiline tulevik kindlustada? Üksi alati kaugele ei jõua, seega investeerimise ja laiemas mõistes rahatarkuse puhul saab appi võtta kogenud investorid, kel igaühel oma stiil ja nišš. Teeme asja selgeks!
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Plaan küps: väikefirmadele terendavad soodsamad laenud
KredExi ja EASi ühendasutus tahab pakkuda mikro- ja väikeettevõtetele laenu võtmisel käendust, et nad saaksid finantseeringu parematel tingimustel. Plaan pole veel pankades vastu võetud, aga küpseb.
KredExi ja EASi ühendasutus tahab pakkuda mikro- ja väikeettevõtetele laenu võtmisel käendust, et nad saaksid finantseeringu parematel tingimustel. Plaan pole veel pankades vastu võetud, aga küpseb.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Parim noor juht: juhtimises on nagu spordis, hea kultuuriga meeskonnad on edukamad
Estanc AS kuulutati Eesti tööandja brändikonkursi „Unistuste tööandja 2024“ võitjaks, ettevõte on tuntust kogunud just oma paindliku ja inimkeskse juhtimise poolest.
Estanc AS kuulutati Eesti tööandja brändikonkursi „Unistuste tööandja 2024“ võitjaks, ettevõte on tuntust kogunud just oma paindliku ja inimkeskse juhtimise poolest.
Neste lahkus Rohetiigrist. Vastastikku jagatakse teravaid süüdistusi
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Neste teatas, et lahkub Rohetiigrist, sest ei pea transpordi teekaardi koostamise protsessi läbipaistvaks ega teaduspõhiseks. Rohetiiger pole süüdistusega nõus ja heidab Nestele ette vähest panust teekaardi loomisesse, kirjutab kestlikkusuudised.ee.
Maailma autohiidudele tootev firma tegi käiberekordi. „Mis siin öelda, eks ikka tuleb rahul olla“
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Mainekatele Euroopa autotööstustele allhankeid tegev Mistra-Autex lõpetas eelmise aasta rekordkasumiga ning ületas endagi ootusi. Sel aastal loodab ettevõte edu enam-vähem korrata.
Eesti meediaettevõtted asutasid kollektiivse esindamise organisatsiooni
Delfi Meedia, Postimees Grupp, Õhtuleht Kirjastus ja Äripäev sõlmisid lepingu uudismeedia väljaandjate kollektiivse esindamise organisatsiooni Balti Uudismeedia Väljaandjate Ühing asutamiseks.
Delfi Meedia, Postimees Grupp, Õhtuleht Kirjastus ja Äripäev sõlmisid lepingu uudismeedia väljaandjate kollektiivse esindamise organisatsiooni Balti Uudismeedia Väljaandjate Ühing asutamiseks.
“Ärge kastke nii palju!“ Veekriisi leevendama pidanud seadus osutus hambutuks
Uus kord, mis lubanuks tavaelanikult küsida vee eest vähem ja sadu kuupmeetreid elupuudele uhavalt majaomanikult jälle rohkem, ei hakanud kunagi tööle. Tulemused on varsti käes. Jaanipäevale traditsiooniliselt vihma saatel lähenev aeg laseb kergesti unustada, kui soe ja kuiv oli tänavune kevad: enam kui saja aasta kõige soojem, kõige soojema maikuu lõpuga.
Uus kord, mis lubanuks tavaelanikult küsida vee eest vähem ja sadu kuupmeetreid elupuudele uhavalt majaomanikult jälle rohkem, ei hakanud kunagi tööle. Tulemused on varsti käes. Jaanipäevale traditsiooniliselt vihma saatel lähenev aeg laseb kergesti unustada, kui soe ja kuiv oli tänavune kevad: enam kui saja aasta kõige soojem, kõige soojema maikuu lõpuga.