Sel aastal on järsult kasvanud dividende maksvate ettevõtete hulk, teatas rahandusministeerium.
Juriidilise isiku tulumaksu laekus tänavu augustis 25,3 miljonit eurot, mis on 7,6 miljonit ehk 43,1% rohkem kui mullu augustis. "Sarnaselt eelmistele kuudele on kiire kasv seotud erasektori suurenenud ja sagenenud dividendimaksetega. Sel aastal on järsult kasvanud dividende maksvate ettevõtete hulk, kes eelneva viie aasta jooksul kasumieraldisi teinud ei ole," märkis rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja asetäitja Sven Kirsipuu.
"Kuigi tulumaksu laekumise kasv on olnud laiapõhjaline, ei ole sama kiire kasvu jätkumine pikemas perspektiivis siiski tõenäoline," lisas ta.
Dividendide väljamakseid mõjutavad tema sõnul nii eelnevate perioodide kogunenud kasumid kui ka ettevõtete investeerimisvajadus tulevikus. "Riigiosalusega ettevõtetelt on suur osa tulumaksu veel laekumata, eelkõige Eesti Energia planeeritud dividendidelt. Kaheksa kuu kokkuvõttes on eelarves oodatud aastane laekumine ületatud 0,3% võrra," kinnitas Kirsipuu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tema sõnul jätkus augustis maksulaekumiste kiire kasv. Augusti lõpuks on eelarvesse kogutud 3,38 miljardit eurot makse, mida on 7,4% ehk 232,8 miljonit eurot enam kui mullu sama ajaga. Sotsiaalmaksu on laekunud 88,8 miljonit, ettevõtte tulumaksu 59,1 miljonit ja käibemaksu 48,7 miljonit eurot rohkem võrreldes eelmise aastaga.
Augustis laekus makse 463,2 mln eurot, mis on 7,9% enam kui eelmisel aastal samal ajal. Enam kasvas ettevõtete tulumaksu laekumine.
Sotsiaalmaksu laekus augustis 175,9 miljonit eurot ning kaheksa kuuga on eelarvest täidetud 67%. Võrreldes eelmise aastaga kasvas laekumine 6,8%, augustis ulatus kasv 7,9%ni.
Sotsiaalmaksu laekumine on Kirsipuu sõnul olnud seni ootuspärane – hõive kasv on pidurdumas, kuid seda kompenseerib keskmise palga kasv. "Juulis tõusis deklareeritud keskmine palk võrreldes eelmise aastaga 7,3% ning mediaanpalga kasv ulatus isegi pea 9%. Palgasaajate arvu kasv oli samas 0,3%," rääkis ta.
Tegevusaladest oli suurim palgasaajate kasv 3,6%ga hulgikaubanduses. Samas avalikus halduses on palgasaajate arv vähenenud juba möödunud aasta maikuust alates ja tänavu juulis oli vähenemine 0,7%. Augustikuu suurim langus toimus ehitussektoris, kus palgasaajaid oli 3,4% aastatagusest vähem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!