Sirje Rank • 2. jaanuar 2013 kell 7:05

USA Kongress jõudis 12. tunnil kokkuleppele

USA Kongress jõudis Eesti aja järgi täna hommikul kokkuleppele, mis välistab üheaegselt märkimisväärsete maksutõusude ja eelarvekärbete jõustumise uue aasta algusest, millest kardeti maailma suurima majanduse uut langust.

Eelnõu, mis tõstab eelkõige jõukamate ameeriklaste makse, jätab paraku hulga küsimusi lahenduseta, mis tõotab vabariiklaste ja demokraatide raskete eelarvevaidluste jätkumist, kirjutab Wall Street Journal.

Eelnõu kiideti heaks hoolimata Esindajatekoja konservatiivsete vabariiklaste vastuseisust, kes ei leppinud, et selles polnud ühtegi märkimisväärset kokkulepet kulutuste kärpimiseks. Eelnõu kiideti Esindajatekojas heaks häältega 257 poolt ja 167 vastu. Vabariiklasi hääletas eelnõu poolt 85 ja vastu 151.

President Barack Obama teatas, et kinnitab eelnõu seaduseks.

"Tänu kongressi demokraatide ja vabariiklaste häältele allkirjastan ma seaduse, mis tõstab makse 2% jõukaimate ameeriklaste jaoks, vältides maksutõusu keskklassi jaoks, mis oleks majanduse uuesti langusesse viinud ning mõjutanud rängalt majapidamisi üle kogu Ameerika," ütles Obama.

Kui Obama eelnõu allkirjastab, on see esimene kord pea kahe kümnendi jooksul, mil tulumaksu määrad USAs tõusevad. Samas täidab see Obama valimiskampaania ühe tähtsaima lubaduse hoida ära maksumäärade tõus USA keskklassi jaoks.

Samal ajal lükkab seadus edasi rasked otsused USA valitsuse kulude ohjeldamiseks – eelkõige tervishoiusektoris – ega küüni lähedalegi loodetud kokkuleppele, mis oleks vähendanud defitsiiti ca 4 triljoni dollari võrra. Mõnede hinnangute järgi kärbib praegune kokkulepe järgmise kümne aasta USA defitsiiti 600 miljardi dollari võrra.

Ühte "kuristikku" aitab kokkulepe vältida, kuid saadab kongressi vastu järgmisele kuristikule. Kahe kuu pärast jõustuvad praegu edasi lükatud eelarvekulutuste kärped. Samal ajal tuleb kongressil kokku leppida USA valitsuse laenulimiidi tõstmises, mis tõotab vabariiklaste ja demokraatide vahel uusi raskeid eelarvelahinguid.

USA äriliidrid olid pettunud, kuna loodeti oluliselt laiemat ja põhjapanevamat kokkulepet defitsiidi vähendamiseks, mis lõpetanuks ühtlasi ettevõtlust pärssiva ebakindluse USA poliitilise kursi suhtes.

Eelnõu muudab 2012. aastaga algselt lõppema pidanud maksukärped püsivaks kõigile ameeriklastele, kelle aastatulu on kuni 400 000 dollarit (või tulusid koos deklareerivatel abielupaaridel kokku 450 000 dollarit). Neile, kes teenivad rohkem, kerkib tulumaksu määr praeguselt 35 protsendilt 39,6%-le. Samuti kasvavad maksud dividendi- ja kapitalitulult.

Maksutõusu põhiraskus langeb 1%le jõukaimatest ameeriklastest, eriti kõige jõukamale 0,1%-le vahendas Bloomberg. Ameeriklaste jaoks, kelle tulu ületab aastas 2,7 miljonit dollarit, tõusevad maksud alanud aastal keskmiselt 443 910 dollari võrra, mis vastab 26%-le lisanduvast maksukoormast, hindab USA sõltumatu maksupoliitika keskus.

Kokkuleppe suurim majanduslik mõju tuleb aga hoopis sellest, et sellega lõpeb 2 protsendipunkti suurune tööjõumaksude kärbe, mis vähendab USA töötajate palku kohe uue aasta algusest, ehkki algselt vaid ajutiselt kärbitud tulumaksu määrad muutuvad püsivaks. See tõmbab alanud aastal USA majandusest välja ca 100 mld dollarit ja on peamine põhjus, miks 77,1% USA majapidamiste jaoks maksud alanud aastal tõusevad, hindab maksupoliitika keskus.

Hetkel kuum