Sirje Rank • 4. aprill 2013 kell 8:37

Rootsi sotsid: uuteks maksukärbeteks ruumi pole

Rootsi majanduslehele Dagens Industri antud intervjuus tutvustab sotsiaaldemokraatide rahandusministrikandidaat Magdalena Andersson oma partei vaateid 2014. aasta valimiste eel ning märgib, et praeguse valitsuse maksude kärpimise kursil enam jätkata ei saa.

„Moderaatide vastus kõigile ühiskonna probleemidele on maksukärped,“ märgib Andersson ja lisab, et kui riik tahab jääda tugevaks heaoluühiskonnaks, siis uusi maksukärpeid Rootsi omale enam lubada ei saa. „Maksude kärpimise kurss on väga vastutustundetu.“

Andersson ütleb, et rootslastel tuleb valida, kas veelgi madalamad maksud või näiteks paremad õpitulemused koolis.„Mis kasu on sellest, kui viiendat või kuuendat korda palgatulult makse kärpida, kuid lasteaiakohtade saamiseks on pikad järjekorrad, noored ei saa koolis vajalikku toetust ning 22-aastane istub kodus, kuna tal ei ole ei tööd ega isiklikku eluaset,“ nendib ta.

Andersson leiab, et Fredrik Reinfeldti valitsuse kurss, mis on hõive tõstmiseks vähendanud palgatulu maksustamist, et suurendada vahet isikliku tööga ja riigi toetustest saadud sissetuleku vahel ning inimesed sel moel tööturule tagasi tuua, on ennast ammendanud. Töötus kasvab jälle. Teine koht, kus valitsus on sotside arvates läbi kukkunud, on koolid, kus tulemused on järjest halvenenud.

Sotsid plaanivad peatada koolides selle langustrendi, taastada toimiva töövahendussüsteemi ning teha majanduspoliitikas ettevõtjatega tihedat koostööd. Noored tuleb tööle saada – nii on kava sõlmida töötute gümnaasiumihariduseta noortega n.ö hariduslepingud, mis sunnivad neid uuesti õppima asuma, et tagada riigi toetuse jätkumine.

Anderssoni sõnul näeb ta järgmise 20 aasta perspektiivis Rootsi ees kolme suuremat väljakutset. Esiteks globaliseerumine, kus Rootsil tuleb visandada oma riigi hakkamasaamise viis ja roll ja vahendid. Teiseks kliima soojenemine, mille vastu tuleb samme astuda ning mis võib luua häid ärivõimalusi Rootsi ettevõtetele. Kolmandaks rahvastiku vananemine ja koondumine suurlinnadesse. 

Hetkel kuum