3. oktoober 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Ajaloo loomine tuleviku tarbeks

Kadrio­­­ru kunstimuuseumis näitab 19. sajandi maalide väljapanek ilmekalt, kuidas luuakse ajaloolist mälu – valitakse tulevaste põlvede jaoks välja sündmuseid, mis piltidena mäletamist väärivad.

“Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil” on kunstinäitus ülemöödunud sajandi ajaloopiltidest. Välja on pandud teosed Eestist ning Lätist.

Pedagoogilises vormis näitus juhatab vaataja mälu kujundamise ja kujunemise problemaatikasse. Tõstatakse küsimused, kuidas luuakse arusaamu minevikust, st tehakse ajalugu ning kuidas kunstnik minevikku mäletab ja oma töödega ise kujutlust minevikust loob.

Oluline on meeles pidada, et ajalugu kujundatakse ikkagi olevikus tuleviku tarbeks. Eesmärgiks see, et tulevad põlved mäletaksid n-ö olulist ja seda nii, nagu valitsev ideoloogia tarvilikuks peab.

Mälupildid 19. sajandist. Näitusel olev tööde valik kajastab seda, mida peeti 19. sajandil Baltimaades mäletamismväärseks ja ühtlasi ütleb see tänasele vaatajale ka seda, mida mitte.

19. sajandil oli oluline teada emamaa Saksamaa ja isamaa Venemaa uhkeid tegusid ning kangelasi. Samuti kujutati Maarjamaal paganate ristiusku pööramist, Napoleoni lüüasaamist Vene vägede poolt ja Prantsuse revolutsiooni kui püha üritust, mis tõi vabaduse.

Kadunud ei olnud ka antiikmaailma ilu ning suursugususe ülistamine. Viimase ajaloo­truuduses võib aga kahelda.

Teatavasti on pildikeele mõistmine ilma kirjaliku tekstita keeruline. Sestap on näitusel sellele huvitav lahendus leitud.

Ajaloomuusa Kleio on iga pildi juurde lisanud kommentaari: mida on pildil kujutatud ning millisest allikast tollal teadmisi antud teema kohta saadi. Sellega annab ta ühtlasi vihje, miks kunstnik konkreetse seisukoha on võtnud.

 

Hinnang

“Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil”

Hinne: 8Kadrioru kunstimuuseumis, Weizenbergi 37, TallinnNäitus on avatud kuni 9. märtsini

Hetkel kuum