Mari Mets • 11. detsember 2013 kell 8:26

Finantshariduse aitas õppekavva Briti laste võlahirm

Suurbritannias läks 13 aastat finantshariduse surumiseks riiklikku õppekavva, kuid aktiviste kannustas briti laste üha kasvav hirm võlgade ees, rääkis eile Tallinnas rahatarkuse konverentsil finantshariduse eestkõneleja Tracey Bleakley.

"Suurbritannias on 11 miljonit 11-19aastast last, kes ei taha kuulda midagi pensionipõlve kindlustamisest, sest see lihtsalt ei puuduta veel neid. Samas kardavad nad võlgu nagu tuld. Tänaseks on paljudel neist isiklik kogemus, mida võlg ühe perekonnaga teha võib," rääkis Bleakley Personal Finance Education Groupist.

"Uuringute järgi on see briti lastele isegi suurem hirmuallikas kui surm, mis lastes tavaliselt õudu tekitab. Sellepärast on oluline, et nad mõistaksid juba praegu, kas nad elavad 50 aasta pärast riigis, mis suudaks neile pensione välja maksta," lisas ta eile Tallinnas esinedes.

2009. aastal jõudsid finantshariduse eestvedajad Suurbritannias esimese reaalse võimaluseni kanda finantskirjaoskus riiklikku õppekavva pürgivate uute õppeainete nimekirja. Paraku juhtus see vahetult enne valimisi ning finantshariduse peamiseks konkurendiks oli uus kaasaegne perekonnaõpetuse programm, mille abil võimulepürgijad Bleakley sõnul populaarsust kogusid.

Aasta hiljem proovisid nad uuesti, kuid siis olid haridusametnikud uute ainete suhtes skeptilised, hoolimata briti õpetajate 97protsendilisest toetusest finantsharidusele. Näiteks terviseedendajad üritasid isegi joogat riiklikku õppekavva suruda.

Nüüd, pärast aastatepikkust üritamist, koostati tänavu sügisel esimene laste finantshariduse programm, mis lülitatakse järgmisel sügisel pilootprojektina kooliprogrammi esialgu vaid Inglismaal.

Hetkel kuum