EL, Venemaa ja Ukraina peavad gaasikõnelusi

Sirje Rank 02. mai 2014, 14:56

Euroopa Liit, Ukraina ja Venemaa pidasid täna esimest korda kolmepoolseid kõnelusi Ukraina ja Venemaa vahelise gaasitüli lahendamiseks, mis eskaleerumise korral ohustab ka tarneid Euroopasse.

Varssavis aset leidnud kohtumisel oli keskne Ukraina gaasivõla küsimus. Gazpromi hinnangul võlgneb Ukraina gaasi eest 14,9 miljardit dollarit. Kui Ukraina võlga tasuma ei hakka, ähvardab Gazprom edaspidi gaasitarnete eest ettemaksu nõuda, vahendas Bloomberg.

"Gaasiteema on meie kahe riigi vahel liiga politiseeritud," ütles Ukraina riikliku nafta- ja gaasikompanii NAK Naftogaz juht Andrei Koboljev tänase kohtumise eel. "Me võime Venemaalt kõike oodata."

Venemaa peaaegu kahekordistas 1. aprillist pankroti äärel Ukrainalt nõutava gaasi hinna, tõstes selle 485 dollarile 1000 kuupmeetri eest. Nii kõrget hinda ei maksa mitte ükski ELi riik. Ukraina taotleb "õiglast" hinda, ütles Koboljev.

EList on Ukrainal võimalus gaasi osta hinnaga 350-400 dollarit 1000 kuupmeetri eest, vahendas agentuur Bloomberg.

Ukrainal on tänavu vaja importida 30 mld kuupmeetrit gaasi, ütles Koboljev. Praeguseks on imporditud 8,7 miljardit kuupmeetrit, mis on pea kõik saadud Venemaalt. 17. aprillil ähvardas Venemaa president Vladimir Putin, et kui Ukraina oma gaasivõlga tasuma ei hakka, hakkab Venemaa gaasitarnete eest ettemaksu nõudma.

Euroopa riigid - Poola, Slovakkia ja Ungari - saavad Ukrainale tänavu tarnida 8 mld kuupmeetrit gaasi, muutes torujuhtmes gaasi liikumise suunda. Venemaalt vajab Ukraina tänavu täiendavalt 10-16 mld kuupmeetrit gaasi. Gazpromi praeguse hinnataseme juures maksaks see ca 8 miljardit dollarit.

Euroopa impordib Venemaalt 30% oma gaasitarbest, millest pool transporditakse läbi Ukraina.

Täna mingit kokkulepet ei sündinud.

Euroopa Komisjoni energiavolinik Günther Oettinger ütles kohtumise järel mornilt, et tänane kohtumine oli võimalus esimeseks mõttevahetuseks, kus kaardistati hetkeolukord ja lahendamist vajavad küsimused. Kahe nädala pärast kohtutakse uuesti ja seejärel on kavas veel üks kohtumine, mille jooksul loodetakse kokkuleppele jõuda gaasi hinnas ja lahendada juriidilised küsimused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2014, 15:20
Otsi:

Ava täpsem otsing