Kaubamaja sai trahvi Läti konkurentsiametilt

Birjo Must 21. august 2014, 11:29

Läti konkurentsiamet määras Tallinna Kaubamaja tütarettevõttele KIA Auto AS 135 000 eurose trahvi seoses väidetava konkurentsialase rikkumisega.

Tallinna Kaubamaja teatas börsile, et Läti konkurentsiamet algatas menetluse sõltumatu remonditöökoja SIA Auto Stils Serviss avalduse alusel. Avaldusest selgub, et ettevõttega konkureeriv Kiade iseseisev edasimüüja Lätis, SIA Gros Auto Grupa keeldus 2012. aastal Kia Cee’d sõiduauto garantiiremondist eelnevalt selles küsimuses KIA Auto ASiga konsulteerimata. Seda põhjusel, et sõiduautot ei olnud hooldatud volitatud esinduses.

SIA-le Gros Auto Grupa oli väidetava rikkumise ajaks juba teatatud edasimüüja õiguste lõpetamisest. Aastatel 2004-2009 kehtinud Kia garantiitingimuste kohaselt võis Kia sõiduautosid hooldada ka sõltumatutes remonditöökodades, kuid hooldustööde kvaliteedi ja sõitjate turvalisuse tagamiseks oli seatud garantii kehtivuse eeldusena tingimus, et sõltumatutes remonditöökodades teostatud hooldustööd vaadatakse volitatud esinduses tasuta üle. Sellega kontrolliti nende vastavust tootja kehtestatud standarditele.

Läti konkurentsiamet on tõlgendanud viidatud garantiitingimusi aga selliselt, et sõltumatutes remonditöökodades hoolduse teostamine oli piiratud, teatas Tallinna Kaubamaja. Konkurentsiamet asus seisukohale, et Kia garantiitingimused on vastuolus Läti konkurentsiseadusega.

Tallinna Kaubamaja ja KIA Auto ei nõustu Läti konkurentsiameti järeldustega. Ettevõtte hinnangul pole amet arvestanud arvukate KIA Auto poolt esitatud tõendite ja väidetega ning on süüdimõistva otsuse teinud tuginedes ühele ainsale tuvastatud rikkumisele, mille puhul Tallinna Kaubamaja kontserniga mitte seotud ettevõte keeldus garantiiremondist ilma konsulteerimata eelnevalt KIA Auto AS-ga.

Otsuse kohaselt määrati eeltoodud rikkumise eest KIA Autole 135 000 eurone trahv, millest 96 000 eurot on määratud ühiselt nii KIA Auto AS-le kui ka emaettevõtte TKM Auto OÜ emaettevõttele Tallinna Kaubamaja, mis on Läti konkurentsiameti arvates samuti vastutav KIA Auto tegevuse eest.

Tallinna Kaubamaja ja KIA Auto analüüsivad konkurentsimeti otsuse põhjalikult läbi ning valmistuvad vastava otsuse vaidlustamiseks Läti halduskohtus, sest ettevõte on täielikult veendunud, et süüdistus on alusetu ning konkurentsiseaduse rikkumist ei esinenud.

KIA Auto on Eestis, Lätis ja Leedus Kia sõiduautode ja varuosade maaletoomise ning hulgimüügiga tegelev ettevõte. Ettevõte alustas Eestis tegevust 1994. aastal. Alates 1999. aastast on KIA Auto AS-il ka maaletooja õigused Leedus ning 2002. aastast Lätis.

2014. aasta augusti seisuga on Eestis, Lätis ja Leedus kokku 21 Kia edasimüüjat. Tallinna Kaubamaja AS omandas 100%-se osaluse KIA Auto AS-s 2006. aasta detsembris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. August 2014, 08:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing