Sirje Rank • 12. september 2014
Jaga lugu:

Venemaa annab uutele keeldudele vastuse

Vastuseks lääneriikide otsusele jätkata Venemaa suhtes sanktsioonide karmistamist, teatas Venemaa, et jää ka omalt poolt vastust võlgu.

Venemaa majandusministeeriumil on nimekiri kaupadest, mis võivad saada impordikeelu, vahendas riiklik uudistekanal RIA Novosti viitega Kremli majandusnõunikule Andrei Belousovile. Keelu alla võib minna autode import, eelkõige kasutatud autode import, ning samuti rõiva- ja tekstiilitooted.

Venemaa ei jäta vastamata "ebasõbralikule poliitikale, mis ei ole Euroopa Liidu huvides," ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindiaja Aleksander Lukaševitš agentuuri Bloomberg vahendusel. Venemaa kaalub ka lennufirmadele ülelennukeelu kehtestamist, mis pärsiks lennuliiklust Aasia suunal.

Pärast seda, kui Euroopa Liidu riigid eile lõpuks kokkuleppele jõudsid, et sanktsioonid avalikustatakse ja need jõustuvad täna, teatas ka USA, et karmistab sanktsioone.

"Me laseme need uued meetmed käiku vastuseks Venemaa tegevusele olukorra destabiliseerimiseks Ukrainas viimase kuu aja jooksul, mis väljendus ka raskerelvastuses Venemaa vägede kohalolekus Ukraina idaosas," ütles USA president Barack Obama eile tehtud avalduses.

USA "süvendab ja laiendab" meetmeid Venemaa finantssektori, energeetika ja kaitsetööstuse ettevõtete vastu, ütles Obama. Ka need sanktsioonid jõustuvad täna.

Need sammud tähendavad vastasseisu teravnemist. Venemaa on seni vastanud impordikeeluga osadele ELi põllumajandussaadustele, mis peatas päevapealt kaubanduse, mille aastamaht küündinuks ca 5 miljardile eurole.

"Viimased avaldused kinnitavad, et sanktsioonide võidujooks jätkub ning turud jäävad surve alla, oodates uusi sanktsioone ja Venemaa vastulööki," ütles agentuurile Bloomberg Royal Bank of Scotlandi ökonomist Tatjana Orlova.

Nii USA kui EL rõhutasid uusi sanktsioone kehtestades, et on valmis need tagasi pöörama, kui Venemaa näitab oma tegudega tõelist tahet Ukrainas rahu taastada.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt