18. september 2014
Jaga lugu:

GrabCadi kõrval on teisigi edukaid idufirmade müüke

Skype’i kõrval on GrabCADi müük vaieldamatult üks suuremaid tehinguid Eesti idufirmade maastikul, kuid edukaid müügitehinguid on olnud teisigi.

Äripäev kirjutas augustis oma loos “Vähetuntud edukad idud” seni ainsast Eesti idufirmast, mis jõudis startup’i elutsükli lõppu ehk väljaostuni. 2012. aastal müüdud Modesat Communicationsi peab investor ja iduettevõtja Ahti Heinla Eesti edukaimaks idufirmaks, sest see on seni ainus Eestis välja mõeldud, eestlastest asutajate ja esimeste töötajatega firma, mis kuulus müümisel peaaegu kogu ulatuses eestlastele. Nüüd lisandub Modesati kõrvale ka GrabCAD, mille idee ja asutajad – Indrek Narusk ja Hardi Meybaum – on samuti Eestist pärit. Tõsi, päris kogu ulatuses GrabCAD eestlastele ei kuulu. Lisaks Meybaumile on Eesti päritolu osanikud ka Arengufond ja Marek Kiisale kuuluv Astrec Invest.

Jättes seekord kõrvale Skype’i, mis oli oma osaluste ja idee sünni poolest üsna rahvusvaheline, selgub, et Eestis on teisigi idufirmasid, mis on jõudnud väljaostuni, kuigi mitte nii suures mahus kui GrabCAD.

 

Tasub teada

Eesti tehnoloogiafirmasid on ostnud nii välis- kui ka kohalikud investorid

2003 – DelfiNorra meedia- ja kataloogifirma Findexa ostis Delfi portaalid tollaselt Baltimaade suurimalt IT-grupilt MicroLink. Findexa maksis 100% Delfi aktsiate eest 80 miljonit krooni ehk 5,1 miljonit eurot. Praegu on portaalide omanik Hans H. Luige Eks­press Grupp.

2004 – Privador IT Grupp ostis Privadori turvatoodete ärisuuna, sealhulgas kõik nende turvatooted, kliendilepingud, ning võttis üle vastavad spetsialistid. Suurimad Privador ASi turvalahenduste kliendid olid siis välisministeerium, piirivalveamet ja justiitsministeerium. Jaak Ennuste asutatud IT Grupp AS kannab nüüd nime AS Nanxi.Privadori asutasid riigile kuuluva ASi Küberneetika töötajad, kokku oli 25 asutajat, kelle hulka kuulus ka haridusministeeriumi alla käinud Küberneetika. Suurima osamakse – miljon krooni (64 000 eurot) – tegi Olev ­Schultzile kuuluv Balti Cresco Investeerimisgrupi AS. 23 eraisikust panustas enim Uuno Puus, 15 000 krooni.

2006 – PlaytechTartus 1999. aastal asutatud Playtech läks 2006. aasta märtsis börsile. Ettevõtte aktsia noteeriti Londoni börsi alternatiivnimekirjas AIM. Esimesel noteerimispäeval kerkis tarkvarafirma aktsia hind ligi 6%. Playtech teenis börsileminekuga 722 miljonit krooni ehk 46,1 miljonit eurot.Äriregistri andmeil asutas Playtechi Lauri Kikerpill, tegelikult peetakse ettevõtte asutajaiks kolme meest Iisraelist: Teddy Sagit, Amnon Ben-Zioni ja Rami Beinishit. Praegu on Play­techi omanikfirma Küprosel asuv Playtech Cyprus Limited, ettevõtte peakontor on Suurbritannias Mani saarel.

2006 – Rate.eeEMT ostis 40 miljoni krooni (2,5 mln euro) eest 51% osaluse suhtlusportaalis Rate.ee. EMT juhatuse esimees Valdo Kalm nimetas Rate’i üliefektiivseks ärimudeliks ega uskunud, et see EMT mainele halvasti mõjuks. Rate’i looja ning senine ainuomanik Andrei Korobeinik jäi projekti edasi juhtima. Ta märkis tookord, et Rate’i vastu tundsid huvi teisedki ettevõtted.2012. aastal ostis Korobeinik ettevõtte EMT-lt tagasi ja on tänini Rate Solutions OÜ enamusosanik Jaak Roosipuu ja Jevgeni Pšenitšnikovi kõrval.

2007 – auto24.eeMeediakontsern Sanoma Grupp omandas oma tütarfirma ASi Kuldne Börs kaudu 20% osaluse kasutatud ja uute autode reklaamikeskkonnast Auto24. Tehinguga sai AS Kuldne Börs uueks ärinimeks AS Sanoma Baltics. Auto24 hallanud OÜ Autoportaal asutasid Elmo Sarapuu ja Marko Milius 2002. aastal.

2010 – CleveronVeebipõhisest mööblipoest ON24 välja kasvanud logistikafirma Cleveron müüdi Itellale. Praegu valmistab Cleveron SmartPostile pakiautomaate.Cleveroni asutaja oli lisaks ON24 ASile Indrek Oolup. Praegu on Cleveron OÜ-l osanikke 13, suurim tükk kuulub Arno Kütile, kes on ka ettevõtte juht. Suuruselt järgmised omanikud on Peep Kuld ja Arengufond.

2012 – PipfrogSoome börsifirma Soprano ostis 51% Eesti veebipoe tarkvaratootja Pipfrog ASi aktsiatest. Tehingu hind oli 130 000 eurot. Pipfrogi omanikud on Michael Hoolhan ja Bruno Lill.Pipfrogi asutasid 2009. aastal Bruno Lill, Ave Peetri ja Olavi Tõnisson, et pakkuda teenust, mille abil tootja, importija ja edasimüüja saab programmeerimisoskuseta kiiresti ja kuluefektiivselt luua kvaliteetse e-poe koos vajalike maksesüsteemidega ning mis on integreeritud logistikaettevõtete ja e-turgudega.

2012 – ModesatModemitehnoloogiaga tegelenud Modesat Communicationsi müümisel toimus ettevõtte jagunemine, kus USA firma ­Xilinx ostis Modesati äritegevuse koos meeskonna ja kohustustega. Teise poolena jäi Eestisse tegutsema Opal Communications, sest erinevad osanikud tahtsid tegeleda erinevate asjadega. Modesati idee oli traadita side kaudu võimalikult palju bitte edastada. Üks asutajaid ja idee autoreid oli Tarmo Pihl, praegu on Opali juht Andrus Oks Arengufondist, mis oli üks Modesati investoreid ja on Opali osanik.

2012 – MargnÄritarkvaraettevõte Erply investeeris 300 000 eurot raamatupidamistarkvara tootvasse idufirmasse Margn.Praegu on Margni enamus­osanik Alari Koppelmaale ja Teele Kitsingule kuuluv ­InTradEx. Koppelmaa on Erply tütarettevõtte Majandustarkvara juhatuse liige.Margni asutasid 2011. aastal Rauno Viskus, Sigmar Muuga ja Taavi Hõbejõgi.

2014 – GrabCADMaailma suurim 3D-printerite tootja, USA börsifirma Stratasys ostab Eesti iduettevõtte GrabCAD. Inseneridele koostööplatvormi pakkuva Grab­CADi tegevus liigub Stratasys Global Products and Technology Groupi alla. Idufirma kaasasutaja ja tegevjuht Hardi Meybaum jätkab ettevõtte juhtimist grupisiseselt.Techcrunch.com hindas tehingu väärtuseks umbes 100 miljonit dollarit ehk 77 miljonit eurot.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt