Sirje Rank • 12. oktoober 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Rootsi endine rahandusminister Soomet nõustama?

Anders Borg
Anders Borg  Foto: Scanpix/Reuters

Nädalavahetusel kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri, et valitsuse vahetusega ametist vabanenud Rootsi endine rahandusminister Anders Borg võib hakata nõustama Soome valitsust.

Artikkel ilmus päev pärast seda, kui reitinguagentuur S&P oli Soome ilma jätnud kõrgeimast AAA taseme reitingust, loetledes põhjusena üles mitmed probleemid Soome majanduses ning suutmatuse neid kiiresti lahendada.

Dagens Industri viitab anonüümsetele allikatele, kelle väiteil kõnelused käivad. Anders Borg ise ei kommenteeri midagi. Seda, et ta poliitikas ei jätka, ütles ta kohe peale valimisi.

Soome probleemide üle on ta omajagu mõelnud. Rootsis läinud kuul toimunud valimiste eel tõi ta DI-le antud intervjuus Soomet Rootsile hoiatavaks eeskujuks. Riigi üks suurimaid struktuurseid probleeme on kiire palgatõus, mis on õõnestanud konkurentsivõimet ja mõjunud negatiivselt hõivele.

Reitinguagentuur S&P põhjendas Soome reitingu alandamist tasemelt AAA tasemele AA+ majanduse stagneerumisega, kust elanikkonna vananemise, jäiga tööturu ja eksporditurgude mõõnamise tõttu pole kiiret väljapääsu. Majanduse muud sektorid pole suutnud korvata IKT sektori ja metsanduse langust, valitsuse kokku lepitud struktuurimuutused edenevad S&P hinnangul aga visalt.

Alexander Stubbi valitsusele on see värske tagasilöök pärast koalitsioonipartneri lahkumist, mis jättis valitsusele parlamendis vaid ühekohalise enamuse.

„Soome vajab lähiaastateks uut plaani, et majandus jalule saada,“ ütles Stubb, kutsudes valitsust ja opositsiooni selle nimel ühiselt pingutama. „Selles töös ei või valitsuse ja opositsiooni vastasseis takistuseks saada,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Stubbi valitsust võib eelarvepoliitika osas oodata usaldushääletus, mida plaanib Põlissoomlaste partei. Keskerakond on juba varem öelnud, et eelistaks ennetähtaegseid valimisi.

Soome SKP on ikka alles 6% allpool 2008. a taset. Avaliku sektori võlg ähvardab kümnendiga aastaks 2017 pea kahekordistuda, hindab S&P.

S&P kritiseeris Soome valitsust aegluse pärast reformide elluviimisel. Stubb ütles, et vajalikud eelnõud jõuavad parlamenti detsembri alguses, et reformide elluviimine saaks hakata juba enne tuleva aasta aprillis toimuvaid valimisi.

Agentuur Bloomberg nendib, et 2011. a kuue parteiga alustanud ja tänaseks nelja parteiga koalitsiooniks kahanenud Soome valitsus pole suutnud täita ühtegi oma olulisematest lubadustest majanduspoliitika alal. Valitsus pole pidama saanud võlakoorma kasvu, eelarvedefitsiit on sihiks seatud 1%st suurem, pensioniõiguslikku iga pole tõstetud 72 aastale ning nüüd jäädi ilma ka AAA reitingust.

„Häirekellad on juba pikemat aega löönud, kuid valitsus pole seda piisavalt tõsiselt võtnud,“ ütles Stubb. „Nii edasi ei saa.“

Rahandusminister Antti Rinne ütles aga reedel tehtud avalduses, et ei näe põhjust reitinguotsuse pärast eelarvepoliitikat muuta. Valitsus on viidatud probleemidega juba tegelema hakanud. Soome jaoks kõige olulisem on leida uue kasvu allikad.

Rootsi, Norra ja Taani on kõik jätkuvalt AAA reitinguga riigid. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt