Sirje Rank • 17. oktoober 2014 kell 14:00

Merkel: läbimurret Ukraina kõnelustel ei ole

Valitsusjuhtide kõnelused Milanos  Foto: Scanpix/Reuters

Saksamaa kantsler Angela Merkel andis mõista, et ELi suurriikide valitsusjuhtide tänane kohtumine Milanos Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Ukraina küsimuses mingit edasiminekut ei toonud.

Täna hommikul toimunud kohtumise järel ütles Suurbritannia peaminister David Cameron, et Putin ei taha Ukrainas uut n.ö külmutatud konflikti. Pärastlõunal, kui liidrid kõnelusteks uuesti kogunesid, ütles Merkel, et kõnelused tammuvad paigal.

„Ma ei näe läbimurret,“ ütles Merkel agentuuri Bloomberg vahendusel. Putini pressiesindaja Dmitri Peskov ütles, et mõned kohtumisel osalenud ilmutasid täielikku soovimatust Ukraina kaguosas valitsevast olukorrast aru saada.

Merkel osales kõnelustel Putiniga koos Ukraina, Prantsusmaa, Itaalia ja teiste ELi liidritega, et kindlustada Ukraina relvarahu püsimine ja tagada talveks gaasitarned.

Eile oli Merkelil Putiniga ka kahepoolne kohtumine, mille kohta Kreml teatas, et valitsusjuhtide vahel valitsesid tõsised erimeelsused.

„Paistab, et Putini ja lääneriikide liidrite kohtumised ei andnud erilist tulemust,“ ütles Bloombergile at Standard Bank Group Ltd ökonomist Londonis Tim Ash. „Ilmselt sel põhjusel, et Putin näeb ennast jõupositsioonil, lääneriigid ja Ukraina aga peavad tegema järeleandmisi, et saavutada Donbassis olukorra normaliseerumine.“

„Vladimir Putin ütles väga selgelt, et ta ei taha uut külmutatud konflikti,“ ütles Suurbritannia peaminister David Cameron. „Ta ei taha lõhestatud Ukrainat.“

Kõnelused ei ole kerged,“ ütles Ukraina välisminister Pavlo Klimkin. „Küsimusi on palju ja need ei ole kerged küsimused. Kuid meil tuleb tulemusi saavutada.“

Cameron väljendas sama seisukohta, mida varem Angela Merkel, et Venemaal tuleb täita Minskis sõlmitud relvarahu tingimusi.

„Venemaal tuleb nüüd samme astuda, et kokkulepitu ellu viia,“ ütles Cameron. „Viia Vene väed Ukrainast välja, viia raskerelvad Ukrainast välja, pidada kokkulepetest kinni ning tunnistada ainult Ukraina seaduslike valimiste tulemusi.“

Putin teatas eile, et Venemaa ei lase ennast survestada.

Kõnelused gaasitarnete üle jätkuvad uuel nädalal.

Hetkel kuum