28. oktoober 2014
Jaga lugu:

Kuidas kustutada isikuandmeid vanadest seadmetest?

Nutitelefonidest tuleb isiklikud andmed enne müümist kustutada.
Nutitelefonidest tuleb isiklikud andmed enne müümist kustutada.  Foto: Andres Haabu

Andmekaitse Inspektsioon koostas juhise, kus jagatakse juhtnööre andmete, sh isikuandmete kustutamiseks seadmetest enne nende müümist, taaskasutusse või ka utiliseerimiseks andmist

Inspektsioon märksi pressiteates, et tehnoloogia kiire areng sunnib meid isiklikke digiseadmeid välja vahetama tihedamini kui kunagi varem. Igapäevakasutuses olevad erinevad seadmed, nagu laua- ja sülearvutid, nutiseadmed (nutitelefonid, tahvelarvutid, navigatsiooniseadmed), aga ka fotoaparaadid sisaldavad täna muu info kõrval ka andmeid inimeste eraelu kohta ehk isikuandmeid. Kui kasutaja soovib oma seadet müüa või taaskasutusse anda, on ülimalt oluline tagada, et uuele omanikule ei läheks seadmega kaasa eelmise omaniku eraelulised andmed nagu e-kirjad, kontaktid, sõnumid, pildid või kõnelogid.

Tavalistest võtetest nutiseadmetest andmete kustutamiseks valiku „delete“ abil täna enam ei piisa ja tulenevalt seadmes kasutatavate erinevate operatsioonisüsteemide (Android, Windows, iOS) erisustest ei ole paraku ka ainuõiget turvalist lahendust seadme sisemälu kustutamiseks. Seetõttu nägi inspektsioon andmete kustutamise juhise koostamise järele olulist vajadust.

Juhis ei kirjelda olukordi, kui kasutaja on andmed salvestanud pilve ja soovib neid sealt kustutada. Samuti ei ole juhis suunatud asutustele ja ettevõtetele, kellele võivad kehtida seadmete ja andmekandjate hävitamiseks või andmete kustutamiseks erinormid (töökorralduse reeglid, seadmete kasutamise- ja infoturbe juhised, arhiiviseadus).

Juhisega saab tutvuda siin.            

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt