Sirje Rank • 11. november 2014 kell 10:10

Euroopa Kohus otsustas toetus-turismi vastu

Illegaalsete immigrantide vastane plakat Suurbritannias Kentis.  Foto: EPA

ELi liikmesriikidel on õigus jätta toetusteta teiste ELi riikide kodanikud, kelle ainus eesmärk teise riiki kolimiseks on ära kasutada tolle riigi sotsiaaltoetuste süsteemi, vahendab Financial Times.

Euroopa Kohus otsustas, et liikmesriigil peab olema õigus keelduda sellistele isikutele sotsiaaltoetuste maksmisest.

Otsust tervitavad nii Suurbritannia kui ka Saksamaa, kus valitsused on lubanud taolist toetus-turismi takistada, et vähendada poliitilise toetuse kasvu immigratsioonivastastele parteidele.

Otsuse aluseks on ühe rumeenlanna kaebus. Ta sai Saksamaal olles lapse ja riik maksis talle lapse- ja muid toetusi kokku 317 eurot kuus. Töötu abiraha maksmisest riik aga keeldus, kuna leidis, et rumeenlanna ei olnud aktiivne tööotsija. 25aastasel naisel ei ole elukutset, tal on üldse vähe haridust ja saksa keelt ta ei räägi.

Kohus otsustas, et rumeenlannal ja tema lapsel ei ole õigust Saksamaal elada, kuna neil ei ole piisavalt ressursse enese ülevalpidamiseks. 

ELi aluslepingud ei võimalda liikmesriikidel takistada inimeste vaba liikumist. Küll aga saavad nad sotsiaaltoetuste kaudu vähendada sisserände atraktiivsust.

Hetkel kuum