Sirje Rank • 11. november 2014 kell 13:40

Ida-Ukrainas valmistutakse uuteks kokkupõrgeteks

Sõjaväeveokid Makijevka lähistel Donetski oblastis.  Foto: Scanpix/Reuters

Ukraina idaosas on välja kuulutatud üldmobilisatsioon ning „palgasõdurid“ jätkavad Donetski ja Luganski regioonis relvade koondamist, ütles täna Ukraina armee pressiesindaja Andrii Lisenko agentuuri Bloomberg vahendusel.

„Kõik viitab sellele, et pooled teevad uusi ettevalmistusi vägivaldseks kokkupõrkeks. Meil tuleb see ära hoida,“ ütles Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

USA, Suurbritannia ja Euroopa Liit ähvardavad Venemaad uute sanktsioonidega, süüdistades Venemaad jätkuvas toetuses Ukraina separatistidele.

Euroopa Liidu välisministrid arutavad tuleval nädalal piiranguid Venemaa suhtes, ütles ELi kõrge välisesindaja Federica Mogherini pressiesindaja Maja Kocijancic.

„Viimaastel kuudel on tehtud palju tööd võimalike alternatiividega. Need on kõik laual,“ ütles Kocijancic.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg väljendas Brüsselis ühisel pressikonverentsil Sloveenia peaministriga muret arengute pärast Ukrainas.

Ööpäeva jooksul on separatistid valitsusvägede positsioone rünnanud 13 korral, teatas Ukraina kaitsenõukogu suhtlusvõrgustiku Facebook vahendusel. Donetski lennuvälja kaitsjad on olid täna taas tule all.

Venemaa tegevus kujutab endast ülejäänud Euroopale tõsist ohtu, ütles eile Suurbritannia peaminister David Cameron. Venemaa vastu Krimmi annekteerimise järel kehtestatud sanktsioonid avaldavad mõju ja Suurbritannia jätkab survet, ütles Cameron.

„Venemaa illegaalne tegevus destabiliseerib suveräänset riiki ja rikub selle territoriaalset terviklikkust,“ ütles Cameron Londonis peetud ettekandes. „Me ei vaja meenutamist, mis tagajärjed sellel on, kui Euroopa suurtel riikidel lastakse väiksemaid kimbutada.“

Washingtonis ütles USA välisministeeriumi pressiesindaja Jen Psaki, et Venemaale läheb see järjest kallimaks maksma, kui president Vladimir Putin Minskis septembri algul sõlmitud relvarahu kokkuleppe tingimusi eirab.

„Kui Venemaa tõesti Minski lepet ja Ukraina rahu taotleks, lõpetaks ta tule õhutamise separatistidele uusi relvi ja toetust andes ning viiks Venemaa sõjaväelise personali ja varustuse Ukrainast välja,“ ütles Psaki.

Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles täna, et praegu ei ole siiski plaanis Venemaa vastu uusi majandussanktsioone kehtestada.

Samal ajal kui EL kaalub sanktsioonide laiendamist inimestele, kes on seotud illegaalsete valimiste korraldamisega separatistide kontrollitud alal, on põhifookus siiski relvarahu saavutamisel ja humanitaarolukorral, ütles Merkel. „Uusi majandussanktsioone hetkel ei kaaluta.“

Merkeli sõnul jälgitakse hoolega teateid uutest relvatarnetest regiooni. „See loomulikult ei aita kaasa olukorra stabiliseerumisele,“ ütles Merkel.

Hetkel kuum