Mait Kraun • 28. november 2014
Jaga lugu:

Börs: nafta 10protsendiline äkklangus vedas turud kaasa

New Yorgi börs.
New Yorgi börs.  Foto: Bloomberg

USA suurim aktsiaindeks Standard & Poor’s 500 indeks tegi täna languspäeva, sest OPECi otsus hoida toodangut muutmata sütitas nafta hinna äkklanguse, mille tõttu ka energiaettevõtete aktsiad odavnema hakkasid.

„Kõige tähtsam lugu on järsk üleöö toimunud naftahinna varisemine,“ ütles investeerimisfirma Hargreaves Lansdown Plc analüütik Richard Hunter Bloombergile. „On oodata jätkuvat survet suurtele naftatootjatele. Samas saavad hindade langusest kasu tarbijad ja ka näiteks lennufirmad.“

WTI toornafta (USA toornafta) oli päeva lõpuks Bloombergi andmetel lausa 10,23 protsenti madalamal ning langes päevaga 73,69 dollarilt 66,15 dollarile barreli kohta. Brent toornafta langus oli mõnevõrra pehmem – Põhjamere nafta hind langes 3,35 protsenti 70,15 dollarini barreli kohta.

 

WTI toornafta hind on täna langenud üle 10protsendi.
WTI toornafta hind on täna langenud üle 10protsendi.  Foto: Yahoo Finance

USA suurimad naftatootjad ning S&P500 indeksi suurimad energiaettevõtted Exxon Mobil ja Chevron odavnesid kumbki üle 4,2 protsendi. Madalad naftahinnad mõjuvad hästi aga lennufirmadele – American Airlines ja Delta Air Lines Inc tõusid kumbki vähemalt 5,5 protsenti lootuses, et ettevõtted lõikavad kasu madalatest kütusehindadest. Wal-Mart ja United Parcel Service hüppasid niinimetatud Black Friday ootuses 2,8 protsenti.

S&P500 indeks langes 0,3 protsenti 2067,56 punktini. Dow Jones tõusis vähem kui ühe punkti ja lõpetas päeva 17 828 punktil. Nasdaq 100 indeks tõusis 0,5 protsenti ning Russell 2000 indeks kaotas 1,5 protsenti, mis on indeksi jaoks suurim langus alates 9. oktoobrist.

26. novembril sulgus S&P500 rekordtasemel ning tõusis novembrikuus 2,5 protsenti. Oktoobris põhja saavutamisest alates on indeks heade majandusandmete ajendil tõusnud 11 protsenti. Tõusule aitavad kaasa ka keskpangad, kes on toetavad majandust täiendavate stimuleerimismeetmetega.

Kuld (Comex) tegi täna 1,84protsendilise languse, sest investorid ei usu, et Šveitsi referendum kullavarude suurendamiseks pühapäeval läbi läheb.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt