Äripäev • 1. detsember 2014 kell 9:54

Koda: välislähetuse päevaraha ajale jalgu jäänud

Euromündid  Foto: Reuters/Scanpix

Kaubanduskoda teeb rahandusministeeriumile ettepaneku tõsta senist päevarahade piirmäära ning pakub selleks välja kaks võimalikku lahendust.

Esimese ettepanekuna pakub koda tõsta välislähetuste päevarahade määra, mis võiks jääda vahemikku 55-65 eurot, sõltumata sihtkoha riigist.

Teiseks võiks luua diferentseeritud päevarahade määrade süsteemi, kus päevaraha piirmäär oleks riigiti erinev ja sõltuks sihtriigi elukallidusest.

Kaubanduskoja peadirektori Mait Paltsi sõnul pöördusid kaubanduskoja poole mitmed ettevõtjad, kes andsid teada, et elukalliduse tõusust ja inflatsioonist tingituna ei vasta välislähetuse päevaraha enam tegelikele vajadustele.

„Tänane päevaraha määr - 32 eurot on kehtinud juba üle kümne aasta ja kuigi kõik saavad aru, et elu on kallimaks läinud, siis see on üks väheseid määrasid, mis püsib 2000ndate alguse tasemel," ütles Palts.

Tema sõnul tehti ettepanekud lähiriikide päevarahade määrasid uurides.

Kaubanduskoda näeb, et mõistlik oleks mitte loobuda tänasest päevarahade süsteemist, kuid tõsta senist piirmäära, mis peaks jääma vahemikku 55-65 eurot. Peamiseks eesmärgiks on, et töötaja ei peaks oma palga arvelt maksma sihtkohariigi elukallidusest tulenevat hinnavahet. Enim leidis Kaubanduskoja liikmete poolt toetust 64 euro suurune päevaraha piirmäär, kuid lõpliku määra suurust loodetakse analüüsida edasi koos rahandusministeeriumiga.

Kaubanduskoda esitas ettepaneku rahandusminister Maris Laurile 24. novembril.

Hetkel kuum