Marta Jaakson • 10. detsember 2014 kell 4:00

Gildi Armeenia litsentsid kirjutati korstnasse

2007. aastal lubasid investeerimiskelmuse eest kohtu all olevad Harles Liiv, Šarunas Skyrius, Tõnis Haavel, Erki Piirsalu ning AS Gild Advisory Services investoritele suurt tulu kinnisvaraprojektis Aserbaidžaanis, aga lubatud tulust pole keegi midagi kätte saanud.  Foto: Raul Mee

Gild Arbitrage'i likvideerija, pankrotihaldur Oliver Ennok teatas täna, et Gildi varade müük on lõpule jõudnud. Likvideerimise käigus ebaõnnestus täielikult müüa Armeenia maavarade uurimiselitsentsid.

„Sisuliselt oli tegemist täiesti ebaõnnestunud projektiga, kuhu võlausaldajad ei soovinud likvideerimise ajal enam täiendavaid investeeringuid teha ning kuna projektile ostuhuvilisi ei leitud, siis lõpuks kanti projekt maha, kahjumisse,“ kommenteeris Ennok.

Tänaseks on Gildi fondi varad enamuses müüdud ja likvideerimine lõppfaasis. Ennok märkis, et kokku on likvideerimisest laekumine suurusjärgus 4–5 miljonit eurot. Täpsem summa selgub likvideerimise lõpuks.

Peamised laekumised fondi on tulnud Rolvika ja Cinamoni osaluste müügist. Lisaks võitis fond kohtuasja SEB Panga vastu.

Väiksemad laekumised on tulnud börsil müüdud Agrowilli aktsiatest ning SF Solutions ja RPS Holding likvideerimismenetlustest ja isikute vastu laenunõuete sissenõudmisest.

Ennok nentis, et kahjuks on jätkuvalt tsiviilkohtus pooleli hagi Q Vara pankrotistanud Alo ja Ivo Lillepea ning Jürgen Järviku vastu, kelle vastu esitatud kriminaalasja lõpetas kohus aegumise tõttu.

Gildi kirju ajalugu

Läbikukkunud projektide ajalugu ulatub 2005. aasta suvesse, mil korraldati koostöös Gild Bankersiga kolm ahvatlevat võlakirjaemissiooni, mis pidid Bulgaaria pealinna Sofiasse kergitama elamud ja tehnopargi.

Investeerimispank LHV korraldas Bulgaaria ettevõtte Delta Imoti Capital OOD juhitavate kinnisvara arendusprojektide finantseerimiseks OÜ Vladaja, OÜ Mortsajevo ning OÜ Mramori Tehnopark võlakirjaemissioonid. Emissioonide kogumahuks sai 14,6 miljonit eurot ehk 228,4 miljonit krooni.

Tegelikkuses jäid aga investorid istuma kolme väheväärtusliku põllumaa otsa. Projektide suurinvestor oli Gild Arbitrage'i riskifond. Gildi meelitas omal ajal Bulgaariasse Tõnis Haavel koos purjetajast sõbraga.

Hetkel kuum