Piirsalu advokaat: hagi tuleb jätta läbi vaatamata

Piret Reiljan 19. veebruar 2014, 13:48

Bakuu-afääri süüdistatava Erki Piirsalu kaitsja Aadu Luberg ütles, et investorite tsiviilhagi kohtualuste vastu tuleks jätta läbi vaatamata, kuna kahju suurus pole teada.

"Igal juhul tuleb tsiviilhagi jätta läbi vaatamata, sest kahju suurus pole teada," sõnas Luberg. Ta viitas oma täna Harju maakohtus peetud kaitsekõnes suulistele allikatele tuginedes, et "lähipäeval" peaks investorite poolt emitent Seaside Residence Baku (SRB) pankrotivarana omandatud Aserbaidžaani ettevõtte Delta Land LLC omandusse vormistatama nn asendusmaad, mille jaoks tehti kulutusi emissiooniga kogutud rahast.

Lubergi sõnul pole eeltoodu valguses teada, kui suureks investorite kahju kujuneb. Ta tegi oma kõnes korduvalt kohtule ettepaneku jätta investorite üle 12 miljoni euro ulatuv tsiviilhagi kohtualuste vastu läbi vaatamata, olenemata kohtuotsusest kriminaalasjas.

Üks Bakuu-projekti suuremaid investoreid Hans H. Luik kommenteeris Äripäeva küsimuse peale Lubergi väite kohta, et SRB võlakirjade ostjatel oli ainus võimalus midagi saada SRB pankrotiprotsess. Pankrotipesast laekus Luige sõnul 139 000 eurot, mis jaotati investoritele. "Kui kohus süüalustelt midagi peaks välja mõistma, on see ainus, mis võiksime oma 12,5 miljoni eurose investeeringu kompenseerimiseks veel saada," märkis Luik. Ta lisas, et kohus on peatanud emissiooni korraldaja Gild Financial Advisory Servicesi (praeguse nimega GFAS) likvideerimise, kus on vist mingid väikesed varad veel.

Piirsalu kaitsja Luberg rääkis kohtus, et pole eluliselt usutav, et Bakuu-afäär oli algusest peale petukaup (nii arvas oma ütlustes näiteks projekti suurinvestori Marcel Vichmanni esindaja Henn Ruubel), sest kohapeal Aserbaidžaanis palgati inimesi, seal aeti asju, kulutati raha, sinna viidi investoreid maid vaatama jne.

Süüdistatava Tõnis Haaveli kaitsja Jüri Leppik ütles täna kohtus, et kohtueelne uurimine viidi läbi puudulikult. Ta lisas, et süüdistuse versioon on tema hinnangul üles ehitatud ühe süüdistatava (Erki Piirsalu) poolt loodud ettekujutusele ja uurimine on piirdunud tema (Piirsalu) poolt vaid valikulteslt esitatud tõenditega. Piirsalu esitas Bakuu-afääri kuriteoteate ning sai ise kohe ka kahtlustuse, on Äripäev varem kirjutanud.

Leppik heitis oma kaitsekõnes projekti suurinvestoritele Marcel Vichmannile ja Hans H. Luigele ette, et nad ei algatanud rikkumismenetlusi, kui selleks oli õige aeg. "Lugupeetud suurinvestorid, mida te tegite 2007. aasta augustis või oktoobris? Või 2008. aasta alguses, kui oli selge, et planeeritud maad osta ei saa? Keegi ei teinud mitte midagi," rääkis Lepik täna kohtus. Ta tõi välja, et ka 2010. aasta suvel emitendi Seaside Residence Baku esindaja Aivo Kuldmäe poolt esitatud pankrotiavalduse peale ei kutsunud invesorid esile rikkumismenetlust, vaid eelistasid emitendi pankrotti.

Täna pidasid Bakuu-afääri kohtuasjas oma kaitsekõned Piirsalu kaitsja Luberg, Haaveli kaitsja Leppik ja Gild Financial Advisory Servicesi kaitsja Margus Mugu. Kõik nad tegid ettepaneku oma kaitsealused õigeks mõista. Kohtuasi jätkub veel kahe kaitsja kaitsekõnedega 25. veebruaril ja see peaks olema viimane istung enne kohtuotsust.

Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus tegi eelmisel nädalal oma kohtukõnes ettepaneku süüdistatavatelt kogu investoritele tekitatud kahju (üle 12 miljoni euro) välja mõista ning lisaks oli tema karistusettepanek süüdimõistva otsuse korral tingimisi vangistused eraisikutele ja rahatrahv Gildile. Vaata prokuröri karistusettepanekut siit.

Investeerimiskelmuse täideviimise süüdistus on Bakuu-afääris esitatud Erki Piirsalule, kelmusele kaasaaitamises Tõnis Haavelile, Harles Liivile ja Šarunas Skyriusele. Kõik süüdistatavad on varem karistamata. Samuti on süüdistus esitatud aktsiaseltsile Gild Financial Advisory Services (praeguse nimega AS GFAS). Täna peavad kaitsekõnesid süüdistatavate kaitsjad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2014, 08:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing