Marta Jaakson • 2. detsember 2014 kell 12:53

Gildi pankrotivara Rolvika UAB leidis uue omaniku

Leedu firma Rolvika UAB toodab jaekaubanduses kasutatavat mööblit ja tehnikat.  Foto: Rolvika UAB

Pikalt Gildi pankrotivarade hulgas olnud Leedu külmutusseadmete projekteerija ja ehitaja Rolvika UAB ülevõtmine jõudis eile lõpule, uueks omanikuks sai Soome perefirma Monilaite-Thomeko Group.

Pika ajalooga Monilaite-Thomeko Group, mis tegeleb jaekaubanduse tarvikute müügiga, omandas eile 100 protsenti GILD Financial Advisory Services (GFAS) pankrotivaras Rolvika UAB aktsiad.  

Monilaite-Thomeko Group Oy juhatuse esimees Fred Ramberg ütles, et Gildi pankrotivara hulka kuulunud Rolvikat tuldi neile pakkuma ligi aasta tagasi ning tehing jõudis lõpule esmaspäeval kella nelja ja viie vahel. Poolte kokkuleppel tehingu hinda ei avalikustata.

Ramberg rääkis, et pea saja aastase ajalooga perefirma ostis 100 protsenti Rolvikast seetõttu, et Rolvika tegevus sobitub nende tegevusega väga hästi. „Me täiendame teineteise know-how'd. Me oleme seotud külmutusteenusega teistel turgudel, ent nägime head võimalust seda valdkonda edasi arendada. Kui varasemalt pidime roostevabast terasest mööblit sisse ostma, siis nüüd toodame seda ise ja see annab meile erinevate projektide puhul parema paindlikkuse,“ selgitas Ramberg.

Tema sõnul tehti otsus suuresti seetõttu, et firma näeb Soome majanduse jahenemist, ent Baltikumil läheb nende hinnangul hästi. „Kui vaadata mõni aasta ette, siis on meil Baltikumi majanduskasvu parem nägemus. Me arvame, et majandus kasvab kiiremini ja paremini ja seetõttu tahame sellesse turgu ka investeerida,“ ütles ta.

Ühtekokku töötab Monilaite-Thomeko Groupis 400 inimest, kellest 200 töötab Lätis ja Leedus.

Ramberg rõhutas, et tegemist ei ole nn säästuotsusega ning kulusid piirama ei hakata, samuti ei hakata töötajaid lahti laskma. Firma kavatseb töötajaid pigem juurde palgata, ent praegu pole veel selge kui palju.

Rolvika tegutseb Lätis, Leedus ja Valgevenes. Rolvika omandamisega suurendab Soome firma oma turuosa tehniliste jahutusseadmetega toidutööstuse sektorites. Rolvika 2014. aasta käive on hinnanguliselt 13 miljonit eurot.

Rolvika ja tema tütarfirma Robiga UABs töötab ligikaudu 200 töötajat. Robiga toodab roostevabast terasest mööblit.

Monilaike-Thomeko Group selle aasta käive on eeldatavasti 45 miljonit eurot. 

Gildi kirju ajalugu

Gild Arbitrage'i likvideerija, pankrotihaldur Oliver Ennok teatas täna, et Gildi varade müügi ja likvideerimise seisu kohta saab täpsemalt vastata järgmise nädala lõpus.

Concordia advokaadibüroo ostis tänavu septembris Gildi Bulgaaria projekti võlakirjad 1eurose alghinnaga. Varem on müüdud Cinamoni kino.

Lisaks Bulgaariale oli üks suuremaid investeeringuid Armeenia maavarade uurimise litsentsid (Melorama Holding Ltd, Zivolin Holding Ltd).

Läbikukkunud projektide ajalugu ulatub 2005. aasta suvesse, mil korraldati koostöös Gild Bankersiga kolm ahvatlevat võlakirjaemissiooni, mis pidid Bulgaaria pealinna Sofiasse kergitama elamud ja tehnopargi.

Investeerimispank LHV korraldas Bulgaaria ettevõtte Delta Imoti Capital OOD juhitavate kinnisvara arendusprojektide finantseerimiseks OÜ Vladaja, OÜ Mortsajevo ning OÜ Mramori Tehnopark võlakirjaemissioonid. Emissioonide kogumahuks sai 14,6 miljonit eurot ehk 228,4 miljonit krooni.

Tegelikkuses jäid aga investorid istuma kolme väheväärtusliku põllumaa otsa. Projektide suurinvestor oli Gild Arbitrage'i riskifond. Gildi meelitas omal ajal Bulgaariasse Tõnis Haavel koos purjetajast sõbraga.

Hetkel kuum