10. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Gildi õnnetud varad said omaniku

Concordia advokaadibüroo ostis Gildi Bulgaaria projekti võlakirjad 1eurose alghinnaga. Ostja esindaja, Concordia juristi ja partneri Mihkel Tasa sõnul ei ole tema kliendil ostetud võlakirjadega kindlaid plaane.

“Nendega ei ole plaanis mitte midagi ette võtta,” kommenteeris Tasa. Ta lisas, et Concordia esindab tehingus kliendi huve. Tehingu hinda jurist kommenteerida ei saanud.

Gild Arbitrage’i investeeringuga 100 miljonit krooni kaotanud Erko Kundla hinnangul on tegemist vaid tehnilise nüansiga, millel suuremat sisu pole. “Ükshaaval tuleb asjad ära vormistada. Paberid on vaja ju korras hoida,” nentis Kundla. Ta lisas, et ilmselt on tegemist lihtsa likvideerimisprotsessi lõpetamisega, kus juriidiliselt ei saa varasid alles jääda.

“Ära iial ütle iial, enamik varadest on realiseeritud, mis andis realiseerida, enamik rahast mis realiseerimisest on tulnud, on investoritele laiali jagatud, loomulikult on seda vähem, kui investorid sinna alguses sisse panid,” vastas Kundla küsimusele, kas investoritel on veel lootust midagi tagasi saada.

Paari kuu pärast on müük läbi. Gild Arbitrage’i pankrotihalduri Oliver Ennoki sõnul käib Gildi varade müük endist viisi. Ta avaldas lootust, et kahe kuu pärast on varade müük lõpule jõudnud.Varasemalt on müüdud Cinamoni kino. Leedus on müügi lõppjärgus Rolvika UAB müük.

Lisaks Bulgaarile oli üks suuremaid investeeringuid Armeenia maavarade uurimise litsentsid (Melorama Holding Ltd, Zivolin Holding Ltd). Nende saatus selgub Ennoki sõnul kahe kuu möödudes.Likvideerimine peab Ennoki sõnul lõpule jõudma aasta lõpuks.Eesti jõukaid hullutanud GILD Arbitrage’i Bulgaaria kinnisvaraprojektid olid eelmise aasta novembris enampakkumisel üheeurose alghinnaga.

Kätte jäi niru põllumaa. Läbikukkunud projektide ajalugu ulatub 2005. aasta suvesse, mil korraldati koostöös Gild Bankersiga kolm ahvatlevat võlakirjaemissiooni, mille kohaselt pidid Bulgaaria pealinna Sofiasse kerkima elamud ja tehnopark.

Investeerimispank LHV korraldas Bulgaaria ettevõtte Delta Imoti Capital OOD juhitavate kinnisvara arendusprojektide finantseerimiseks OÜ Vladaja, OÜ Mortsajevo ning OÜ Mramori Tehnopark võlakirjaemissioonid. Emissioonide kogu­mahuks sai 14,6 miljonit eurot ehk 228,4 miljonit krooni.

Tegelikkuses jäid aga investorid istuma kolme väheväärtusliku põllumaa otsa. Projektide suurinvestor oli Gild Arbitrage’i riskifond.Gildi meelitas omal ajal Bulgaariasse Tõnis Haavel koos purjetajast sõbraga.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt