Gild pani investoritel suu lukku

Piret Reiljan 23. jaanuar 2014, 13:00

Leedukas Šarunas Skyrius sundis skandaalse Bakuu-projekti investorid vaikima endast ja teistest Gildi juhtfiguuridest Bakuu-afääri valguses.

Niisugune samm sai võimalikuks seetõttu, et investorid vajasid ühele dokumendile hädasti Skyriuse allkirja.

Võlakirjainvestorite OÜ, mille taha on koondunud emitendi Seaside Residence Baku (SRB) kaudu Bakuu-projekti võlakirjadesse investeerinud isikud eesotsas Marcel Vichmanni ja Hans H. Luigega, ostis SRB pankrotipesast Aserbaidžaani ettevõtte Delta Land LLC. Investorite halvaks üllatuseks selgus aga, et Gildi kasuks oli Delta Landi osadele seatud pant, mida Aserbaidžaani ametnikud polnud nõus ilma Gild Financial Advisory Services’i (GFAS) esindaja kirjaliku nõusolekuta eemaldama.

See omakorda mängis Skyriusele, kes on praegu GFASi likvideerija ning varem juhtis GFASi Leedu tütarfirmat, kätte suurepärase trumbi. Skyrius on Eestis kohtu all Bakuu-afääri asjas kelmusele kaasaaitamise süüdistusega, lisaks on Bakuu projekti investorid tema ja teiste kohtu all olijate suhtes esitanud rahalise nõude. Skyrius nõudis Delta Landi pandist vabastamise eest vastu esiteks seda, et Vichmann ja Luik loobuksid oma nõuetetest tema vastu - nii ka läks.

Teine ja omapärasem nõue Skyriuselt oli sõnastatud järgnevalt (tõlgitud Leedu ajalehe Verslo Žinios käsutuses olevast ingliskeelsest dokumendist): „First Telecom Trading OÜ (Vichmanni ettevõte), HHL Rühm OÜ (Luige ettevõte) ja Võlakirjainvestorite OÜ nõustusid mitte avaldama ühtki artiklit GFASi, Šarunas Skyriuse ja teiste GFASi juhatuse ning nõukogu liikmete kohta, välja arvatud Tõnis Haavel, seoses SRBga, samuti mitte andma igasugust vastavat infot avalikkusele, välja arvatud eelnimetatud isikute süüdimõistmisel kohtu poolt.“

Võlakirjainvestorid, kes Delta Land LLC Aserbaidžaanis üle võtsid, soovivad dokumendi andmetel uurida ettevõtte minevikus tehtud tehinguid ja teha kindlaks 52 hektari maa saatuse. Tahetakse uurida ka võimalusi maa ettevõtte nimele registreerimiseks.

Harju maakohtus käib Bakuu-afääri kohtuprotsess, kus investeerimiskelmuse süüdistusega on kohtu all Erki Piirsalu (SRB eestvedaja), kelmusele kaasaaitamise süüdistusega Skyrius, Haavel, Harles Liiv ja GFAS. Kohtuistungid peaksid lõpule jõudma märtsis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. January 2014, 16:22
Otsi:

Ava täpsem otsing