Ukraina rahukõnelused jätkuvad

23. detsember 2014, 10:13
Ukraina president Petro Porošenko
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141223/NEWS/141229937/AR/0/AR-141229937.jpg

Ukraina president Petro Porošenko ütles telefonivestluse järel Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa liidritega, et rahukõnelused vastasseisu lahendamiseks Ukraina idaosas jätkuvad.

24. ja 26. detsembril tuleb Minskis uuesti kokku läbirääkimiste kontaktgrupp, kuhu kuuluvad Ukraina, Venemaa ja OSCE esindajad.

Riigijuhid rõhutasid vajadust täita septembris Minskis sõlmitud relvarahu tingimused, sealhulgas tõmmata piiritsoonist välja väed ja raskerelvad ning viivitamatult vabastada vangid, ütles Porošenko agentuuri Bloomberg vahendusel.

Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i kantselei teatas telekonverentsi järel tehtud avalduses, et olukord piirkonnas on endiselt habras ning et Minskis kokkulepitu täitmisel on vaja kiiresti edu saavutada. Viimasel Ülemkogul Brüsselis eraldus Prantsusmaa enamusest ELi valitsusjuhtidest üleskutsega hakata vastasseisus Venemaaga juba pingeid maha võtma. Saksamaa kantsler Angela Merkel aga keeldus sanktsioone leevendamast enne, kui rahuleping on kindlustatud.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kritiseeris USAd värskelt vastu võetud seaduse eest, mis võimaldab president Barack Obamal kehtestada Venemaa suhtes täiendavad sanktsioonid. See mürgitab suhted aastakümneteks, teatas ta oma Facebook'i leheküljel.

Medvedev kritiseeris ka Portošenkot Ukraina parlamendile esitatud seaduseelnõu eest, mis lõpetab Ukraina blokivälise staatuse. Venemaa silmis on see NATOga liitumise taotlus. Medvedevi sõnul tuleb Venemaal neile äärmiselt negatiivsetele tagajärgedele vastus anda.

Konflikt on kahjustanud tugevalt nii Ukraina kui Venemaa majandust. Ukraina vajab IMFi eestvedamisel kokku pandud 17 mld dollari suurusele abipaketile vähemalt 15 mld dollarit lisaks. Reitinguagentuurid S&P ning Moody's hoiatavad Ukraina kasvava maksejõuetuse ohu eest. Moody'se hinnangul kahaneb Ukraina SKP tänavu 7,5% ja tuleval aastal 6%. 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. December 2014, 10:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing