Sirje Rank • 23. detsember 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Ukraina rahukõnelused jätkuvad

Ukraina president Petro Porošenko  Foto: Scanpix/Reuters

Ukraina president Petro Porošenko ütles telefonivestluse järel Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa liidritega, et rahukõnelused vastasseisu lahendamiseks Ukraina idaosas jätkuvad.

24. ja 26. detsembril tuleb Minskis uuesti kokku läbirääkimiste kontaktgrupp, kuhu kuuluvad Ukraina, Venemaa ja OSCE esindajad.

Riigijuhid rõhutasid vajadust täita septembris Minskis sõlmitud relvarahu tingimused, sealhulgas tõmmata piiritsoonist välja väed ja raskerelvad ning viivitamatult vabastada vangid, ütles Porošenko agentuuri Bloomberg vahendusel.

Prantsusmaa presidendi Francois Hollande'i kantselei teatas telekonverentsi järel tehtud avalduses, et olukord piirkonnas on endiselt habras ning et Minskis kokkulepitu täitmisel on vaja kiiresti edu saavutada. Viimasel Ülemkogul Brüsselis eraldus Prantsusmaa enamusest ELi valitsusjuhtidest üleskutsega hakata vastasseisus Venemaaga juba pingeid maha võtma. Saksamaa kantsler Angela Merkel aga keeldus sanktsioone leevendamast enne, kui rahuleping on kindlustatud.

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev kritiseeris USAd värskelt vastu võetud seaduse eest, mis võimaldab president Barack Obamal kehtestada Venemaa suhtes täiendavad sanktsioonid. See mürgitab suhted aastakümneteks, teatas ta oma Facebook'i leheküljel.

Medvedev kritiseeris ka Portošenkot Ukraina parlamendile esitatud seaduseelnõu eest, mis lõpetab Ukraina blokivälise staatuse. Venemaa silmis on see NATOga liitumise taotlus. Medvedevi sõnul tuleb Venemaal neile äärmiselt negatiivsetele tagajärgedele vastus anda.

Konflikt on kahjustanud tugevalt nii Ukraina kui Venemaa majandust. Ukraina vajab IMFi eestvedamisel kokku pandud 17 mld dollari suurusele abipaketile vähemalt 15 mld dollarit lisaks. Reitinguagentuurid S&P ning Moody's hoiatavad Ukraina kasvava maksejõuetuse ohu eest. Moody'se hinnangul kahaneb Ukraina SKP tänavu 7,5% ja tuleval aastal 6%. 

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt