Venelased märkasid majanduskriisi

30. detsember 2014, 11:17
Venemaa kriis jõuab tavakodanikeni
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20141230/NEWS/141239986/AR/0/Kreml.jpg

Venelased hakkasid uskuma pikaaegsesse majanduskriisi, kirjutab RBK viitega Levada keskuse küsitlusele. Praegused küsitluse näitajad on hullemad, kui olid 2008. aasta kriisi lävel.

Ligi 80% venemaalastest arvab, et Venemaale saabub majanduskriis. Sellega pole nõus kõigest 10% küsitletutest. Küsitlus korraldati tänavu 19.-22. detsembril.

Viiendik (19%) küsitletutest hindab kriisi pikkuseks aastat kuni pooltteist. 21% arvates kestab langus vähemalt kaks aastat ning 16% on veelgi pessimistlikumad ning ütlevad, et kriis kestab pikalt ning selle tagajärgi saab tunda veel palju aastaid. 21% küsitletutest ei olnud valmis ennustama kriisi pikkust ja sügavust.

Levada keskuse ekspert Denis Volkov selgitas, et vaid väike osa venelasi on seni tunnetanud asetleidnud sündmuste tagajärgi, kuna vaid 6-7 protsendil elanikest on valuutat või sääste. Samas märkisid sotsioloogid, et valdav osa venelasi on Venemaa majandusliku ja poliitilise olukorra arengute koha pealt pessimistlikult häälestatud.

Suurim mure hinnatõus

Selgus, et 38% vastanutest on hakanud ostma odavamaid kestvuskaupu või sootuks nende ostmisest loobunud. 37% hoiavad kokku toidult ja igapäevakuludelt. 22% vähendasid kulutusi meelelahutusele või loobusid neist. Kujunenud majandusolukord ei mõjutanud vaid 27% küsitletud kodanikest.

Üle poole ehk 58% venemaalastest on märganud toiduainete hinnatõusu viimasel ajal. Samuti arvavad enam kui pooled küsitletud, et hinnad lähiajal kasvavad.

70% vastanutest märkisud, et neile teeb muret tugevnev dollari kurss, 26% see ei mõjuta. 35% vastanutest nimetas rubla kursi languse põhjusena Lääne sanktsioone Venemaa suhtes, 34% probleeme Venemaa majanduses, 19% aga üldiselt maailma majanduses toimuvat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. December 2014, 11:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing