Sirje Rank • 15. jaanuar 2015 kell 7:30

Venemaa viib gaasi transiidi Ukrainast ära

Aleksei Miller.  Foto: EPA

Venemaa plaanib oma seni Ukraina kaudu kulgenud gaasi transiidi üle viia Türgisse, kirjutab agentuur Bloomberg.

See samm tuleb Euroopa Liidule ootamatult. Euroopa Komisjoni energialiidu valdkonna asepresidendi Maros Sefcovici sõnul võib see ohtu seada Venemaa maine usaldusväärse tarnijana.

Sefcovic ütles pärast Moskvas toimunud kohtumist Venemaa valitsusametnike ja Gazpromi esindajatega, et sellisel otsusel ei ole majanduslikult mõtet.

Gazprom plaanib saata 63 miljardit kuupmeetrit gaasi Musta mere alla plaanitava torujuhtme kaudu Türgisse, asendades täielikult Ukraina kaudu kulgenud ekspordi, ütles Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller. Praegu kulgeb ligi 40% Venemaa gaasi ekspordist Euroopasse ja Türgisse veel Nõukogude Liidu ajal ehitatud Ukraina gaasivõrgu kaudu.

ELi vastuseisu tõttu loobus Venemaa läinud aastal gaasijuhtme South Stream rajamisest Bulgaaria kaudu, mis oleks samuti Ukrainast mööda läinud.

Sefcovic ütles, et oli Milleri sõnadest väga üllatunud. Türgi suund üksi ilma Ukrainata ei sobi ELi gaasisüsteemiga.

Sefcovici sõnul plaanib Gazprom gaasi tarnida Türgi ja Kreeka piirini ja sealt edasi on juba Euroopa Liidu asi, mida teha tahetakse.

Gazprom on vähendanud oma gaasitransiiti Ukraina kaudu 2004. aasta 137 miljardilt nüüd juba 62 miljardile kuupmeetrile gaasile.

"Transiidiriskid on Euroopa tarbijate jaoks Ukraina turul jätkuvalt alles," ütles Miller. "Muid võimalusi ei ole, kui rajada planeeritav gaasitoru Türgisse."

Milleri sõnul on Euroopa partnereid nüüd teavitatud ja nende endi asi on vajalik infrastruktuur Türgi-Kreeka piirist alates paika panna.

"Otsus on tehtud," ütles Venemaa energiaminister Aleksander Novak. "Me mitmekesistame oma võimalusi ja kaotame ebausaldusväärsetest riikidest johtunud riski, mis on viimastel aastatel probleeme tekitanud ka Euroopa tarbijatele."

Hetkel kuum