Sirje Rank • 9. veebruar 2015 kell 14:28

EL viivitab uute Venemaa sanktsioonidega

Angela Merkel saabub kohtumisele Barack Obamaga.  Foto: Scanpix/Reuters

EL lükkas uute sanktsioonide kehtestamise Venemaa survestamiseks edasi, et toetada sel moel kolmapäeval Minskis toimuvaid kõnelusi relvarahu saavutamiseks Ukrainas.

Samas teatas Kiiev täna, et Venemaa on saatnud konfliktitsooni 1500 sõdurit koos relvastusega, mille hulgas on raketisüsteemid Grad, vahendas agentuur Bloomberg.

Täna Brüsselis kohtunud ELi välisministrid leppisid kokku, et lükkavad sanktsioneeritavate isikute ja organisatsioonide nimekirja pikendamise nädala võrra edasi. See annab ruumi diplomaatiale, teatas EL Twitteri vahendusel enne Saksamaa, Prantsusmaa, Ukraina ja Venemaa valitsusjuhi kohtumist.

Endiselt ei ole aga mingit garantiid, et diplomaatilised pingutused vilja kannavad, hoiatas täna Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier.

Vastasseisu Ukrainas ei põhjustanud Venemaa, ütles täna Kairot väisav Venemaa president Vladimir Putin Egiptuse päevalehes Al-Ahram avaldatud intervjuus. Kriis tekkis reaktsioonina end külma sõja võitjateks arvanud USA ja selle lääneliitaste katsetele kehtestada igal pool oma tahet, ütles Putin.

„Me oleme näinud, kuidas NATO infrastruktuur on liikunud järjest lähemale ja lähemale Venemaa piirile ning kuidas Venemaa huve on eiratud,“ ütles Putin.

Saksamaa kantsler Angela Merkel arutab täna Ukraina kriisi USA presidendi Barack Obamaga, kes on kasvava surve all tarnida Ukrainale relvi. Merkel on Ukrainale relvaabi andmise vastu. USA välisminister John Kerry ütles, et tõenäoliselt langetab Obama oma otsuse üsna pea pärast Merkeliga kohtumist. Määravaks võib saada ka Minski kohtumise tulemus.

ELi valitsusjuhtidel on võimalus Ukraina teemat ja sanktsioone arutada neljapäeval Brüsselis algaval Ülemkogul.

Putin on öelnud, et Minski kõneluste toimumiseks peavad pooled enne positsioonides kokkuleppe saavutama. Täna kohtuvad selleks Berliinis Ukraina, Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa ametnikud, et arutada relvarahu, raskerelvastuse tagasitõmbamise, piiri kindlustamise, demarkatsioonijoonte, autonoomia ja rahuvalve küsimusi, ütles täna Saksamaa välisministeeriumi pressiesindaja Martin Schaefer. „Me ei tea, kas see tulemust annab,“ nentis ta.

Hetkel kuum