28. aprill 2015 kell 12:13

Kuidas olla tööl efektiivsem?

Efektiivselt tegutsedes saavutad tulemusi tasakaalustatult ja saad ise oma tegevusest kasu, ütleb koolitaja Signe Korjus.  Foto: Raul Mee

Paljudes ettevõtetes on inimesed pidevalt ülemäära hõivatud ja tulemused jäävad ikka alla ootuste.

14.-15. mail uuenenud FranklinCovey­ ­menukoolitus Väga efektiivse inimese 7 harjumust.Koolitaja Signe Korjus.

FranklinCovey harjumustesüsteem juhatab teed tulemuslikuma töö juurde.

Mitmest uuringust on selgunud, et vaid pooled töötajatest näitavad üles initsiatiivi, et töö hästi tehtud saaks. Neid, kes omavahel tööprobleeme ausalt ja teisi süüdistamata arutavad, on veelgi vähem. Ainult kolmandik töötajatest planeerib oma tööd kirjalikult ja tulemust andvate tegevustega tegeletakse veidi enam kui pool tööpäevast, ülejäänud aeg kulub nn hõivatud olemisele. ­Pole ime, et selles valguses on head töötulemused sageli vaid unistuseks.

Kuigi lahendused on olemas, tegeleb enamik inimesi peamiselt probleemi peitmisega. Olukorda võib võrrelda lae ülevärvimisega, peatamaks laest vee läbitilkumist. FranklinCovey väga efektiivse inimese seitse harjumust tegeleb probleemi juurtega ja aitab tulemuslikkuse unelmat tegelikkuseks muuta.

Väga efektiivse inimese seitse harjumust

Ole eriti aktiivne. Võta vastutus oma elu eest.

Alusta lõppeesmärki silmas pidades. Määratle, kuhu ja kuidas tahad jõuda.

Sea esmatähtis esikohale. Otsusta, mis on kõige olulisem, ja tee see ära kõigepealt.

Mõtle “võidan-võidad”. Võta omaks suhtumine, et kõik võivad võita.

Püüa esmalt mõista ja seejärel olla mõistetud. Kuula siira huviga ja sind kuulatakse samuti.

Loo sünergiat. Töötame koos ja saavutame koos rohkem.

Terita saagi. Võta regulaarselt aega enda jaoks.

Efektiivsus teise nurga alt

Efektiivsuse all mõistetakse sageli vajadust samade ressurssidega kiiremini tegutseda, kõrgemale tõusta ja kaugemale jõuda. Kui inimene tunneb, et pingutab juba niigi, ei taha ta veel rohkem jõuda ega teha.

“Meie räägime efektiivusest kui tulemuslikkusest, mille juures tegija ise on õnnelik, energiline ja rahul. Efektiivselt tegutsedes saavutad tulemusi tasakaalustatult, saad ise oma tegevusest kasu ja lood kasu ka teistele. Efektiivsus on see, kui sinu praegused teod ja nende tulemused rajavad teed veel rahuldustpakkuvamateks tulemusteks tulevikus,” selgitas FranklinCovey konsultant Signe Korjus.  

Muidugi väljendub töötajate efektiivsus ka rahas – inimesed võtavad vastutust, tegelevad olulisimaga, on pühendunud ja teevad tööd huviga ning kokkuvõttes saavutavad paremaid tulemusi. Korjuse sõnul tegeletakse paljudes ettevõtetes päevast päeva asjadega, mis ei ole eesmärgi – olgu selleks kasum või liidrikoha saavutamine turul – suhtes olulised ning kulutatakse raha ja ­aega. “Efektiivne tegutsemine säästab nii energeetilist kui ka rahalist ressurssi,” ütles ta.  Ajatu õpetus

Väga efektiivse inimese seitse harjumust on ajatu, universaalne kultuuri- ja kontekstiülene süsteem. Stephen R. Covey töötas selle välja kogu maailmas mitmesaja aasta jooksul kirja pandud juhtimismõtete põhjal.  “Covey ise neid põhimõtteid ei leiutanud. Tema suurim panus seisneb süsteemis, mille ta lõi,” selgitas Korjus.

Töötajatel võimalus harjumusi omandada

Anu Press, Elioni koolitusjuht:

Meil on 7 harjumuse koolitusega kogemus juba 2006. aastast. Alates 2011. aastast on meeskonnas ka põhjaliku väljaõppe saanud litsentseeritud sisekoolitaja, kes meie töötajaid kuni kaks korda aastas koolitab. Kuna koolitusel osaleda soovijaid on alati rohkem kui kohti, siis juba koolitusele pääsemine on omamoodi väike konkurss. Käsitleme 7 harjumuse koolitust ettevõttes kui enesearengu teemat ning teadmiste rakendamine on igaühe enda motivatsioon ning isiklik vastutus.

Kas ise peab muutuma?

Inimesi sageli hirmutab harjumuse termin, sest esmalt toob see meelde erinevaid negatiivseid harjumusi, mida võib olla raske muuta või nendest loobuda.Tegelikult ei ole harjumuses midagi halba. “Kas mäletad, millal esimest korda autorooli ­istusid? Kui mitmele asjale pidid mõtlema, et auto üldse kohalt liiguks? Sa õppisid autosõidu selgeks ja teed erinevaid toiminguid sealjuures harjumusest ja vilumusest,” selgitas Franklin­Covey konsultant Signe Korjus.

Autosõit on süsteemne tegevus ja gaasi vajutamisest pole kasu, kui mootor ei tööta. Sama on 7 harjumusega – need on kindlas järjestuses, iga järgnev kätkeb endas eelmisi ja neid tuleb harjutada süsteemselt. Kui esimesed harjumused jäävad tähelepanuta, ei hakka järgmised tööle.  

Seda loogikat järgides on harjumused jaotatud kahte gruppi: esimesed kolm on enesejuhtimise harjumused ja järgmised kolm seotud efektiivse koostööga. Viimane, 7. harjumus ­aitab eelmisi paremini harjutada. “Kui me ennast ei juhi, ei saa me ka teiste inimestega efektiivselt koostööd teha. Samas, heast enesejuhtimisest ei piisa, et maailmas toime tulla, sest me ei ole siin üksi ja suhtlemata olla ei saa,” selgitas Korjus.Harjumuste juurdumine võtab aega

Võtmesõnaks on harjutamine. Võttes arvesse, et suur osa meie päevast möödub harjumuspäraste tegevuste rütmis, on mõistlik tegeleda teadlikult harjumuste kujundamisega. Paljud lasevad harjumustel lihtsalt tekkida ja niimoodi isekulgemise teel tekivad pigem ebaefektiivsed kui efektiivsed harjumused.

Samuti ei saa ühestki harjumusest lihtsalt vabaneda. See tuleb muuta ja asendada parema harjumusega. Iga muutuse taga on üks kolmest mootorist: suur valu, suur rõõm või suur inspiratsioon. Väga efektiivse inimese 7 harjumust leevendab ette­võtete valu väikestest tulemustest, rõõmu pakuvad uued paremad tulemused ja tasakaal.

Autor: Kristina Traks, kaasautor

Hetkel kuum