Pane tähele
Väga efektiivse inimese seitse harjumust
Ole eriti aktiivne. Võta vastutus oma elu eest.
Alusta lõppeesmärki silmas pidades. Määratle, kuhu ja kuidas tahad jõuda.
Sea esmatähtis esikohale. Otsusta, mis on kõige olulisem, ja tee see ära kõigepealt.
Mõtle “võidan-võidad”. Võta omaks suhtumine, et kõik võivad võita.
Püüa esmalt mõista ja seejärel olla mõistetud. Kuula siira huviga ja sind kuulatakse samuti.
Loo sünergiat. Töötame koos ja saavutame koos rohkem.
Terita saagi. Võta regulaarselt aega enda jaoks.
Efektiivsus teise nurga alt
Efektiivsuse all mõistetakse sageli vajadust samade ressurssidega kiiremini tegutseda, kõrgemale tõusta ja kaugemale jõuda. Kui inimene tunneb, et pingutab juba niigi, ei taha ta veel rohkem jõuda ega teha.
“Meie räägime efektiivusest kui tulemuslikkusest, mille juures tegija ise on õnnelik, energiline ja rahul. Efektiivselt tegutsedes saavutad tulemusi tasakaalustatult, saad ise oma tegevusest kasu ja lood kasu ka teistele. Efektiivsus on see, kui sinu praegused teod ja nende tulemused rajavad teed veel rahuldustpakkuvamateks tulemusteks tulevikus,” selgitas FranklinCovey konsultant Signe Korjus.
Muidugi väljendub töötajate efektiivsus ka rahas – inimesed võtavad vastutust, tegelevad olulisimaga, on pühendunud ja teevad tööd huviga ning kokkuvõttes saavutavad paremaid tulemusi. Korjuse sõnul tegeletakse paljudes ettevõtetes päevast päeva asjadega, mis ei ole eesmärgi – olgu selleks kasum või liidrikoha saavutamine turul – suhtes olulised ning kulutatakse raha ja aega. “Efektiivne tegutsemine säästab nii energeetilist kui ka rahalist ressurssi,” ütles ta. Ajatu õpetus
Väga efektiivse inimese seitse harjumust on ajatu, universaalne kultuuri- ja kontekstiülene süsteem. Stephen R. Covey töötas selle välja kogu maailmas mitmesaja aasta jooksul kirja pandud juhtimismõtete põhjal. “Covey ise neid põhimõtteid ei leiutanud. Tema suurim panus seisneb süsteemis, mille ta lõi,” selgitas Korjus.
Kommentaar
Töötajatel võimalus harjumusi omandada
Anu Press, Elioni koolitusjuht:
Meil on 7 harjumuse koolitusega kogemus juba 2006. aastast. Alates 2011. aastast on meeskonnas ka põhjaliku väljaõppe saanud litsentseeritud sisekoolitaja, kes meie töötajaid kuni kaks korda aastas koolitab. Kuna koolitusel osaleda soovijaid on alati rohkem kui kohti, siis juba koolitusele pääsemine on omamoodi väike konkurss. Käsitleme 7 harjumuse koolitust ettevõttes kui enesearengu teemat ning teadmiste rakendamine on igaühe enda motivatsioon ning isiklik vastutus.
Kas ise peab muutuma?
Inimesi sageli hirmutab harjumuse termin, sest esmalt toob see meelde erinevaid negatiivseid harjumusi, mida võib olla raske muuta või nendest loobuda.Tegelikult ei ole harjumuses midagi halba. “Kas mäletad, millal esimest korda autorooli istusid? Kui mitmele asjale pidid mõtlema, et auto üldse kohalt liiguks? Sa õppisid autosõidu selgeks ja teed erinevaid toiminguid sealjuures harjumusest ja vilumusest,” selgitas FranklinCovey konsultant Signe Korjus.
Autosõit on süsteemne tegevus ja gaasi vajutamisest pole kasu, kui mootor ei tööta. Sama on 7 harjumusega – need on kindlas järjestuses, iga järgnev kätkeb endas eelmisi ja neid tuleb harjutada süsteemselt. Kui esimesed harjumused jäävad tähelepanuta, ei hakka järgmised tööle.