Kaisa Gabral • 28. mai 2015 kell 7:45

Pillesaar pagulastest: pseudoprobleem

Jaan Pillesaare sõnul on pagulastest suurem probleem eestlaste siit lahkumine  Foto: Raul Mee

Helmes ASi juhatuse esimehe ja ühe omaniku Jaan Pillesaare sõnul on pagulaste teema pseudoprobleem võrreldes Eestist lahkunud või lahkuvate inimeste armeega.

40 000 pagulast ootab ümberpaigutamist 

Riigieelarvest läheb pagulaste kulude katteks 2016. aastal pea 200 000 eurot. Vao varjupaiga võimalikku laiendust valitsus rahandusminister Sven Sesteri hinnangul arutatud ei ole.

Keskmine eluasemekulu ühe pagulaste leibkonna kohta on seni Eestis olnud orienteeruvalt 400 eurot kuus. Kulu sõltub kohast. Kulud eesti keele õppimiseks on ühe pagulase kohta keskmiselt 1080 eurot ja esmavajaliku tõlketeenuse kulud kokku 720 eurot.

Järgmise kahe aasta jooksul tuleks Eestisse praeguse seisuga 443 varjupaigataotlejat Itaaliast ja 295Kreekast. Liikmesriigid saavad iga nende territooriumile ümberpaigutatud isiku eest 6000 eurot.

Rahvusvahelist kaitset vajavaid inimesi peaks Eesti vastu võtma 326 inimest.  Euroopa Liit eraldab 2015. ja 2016. aastal selle tarbeks liikmesriikidele kokku 50 miljonit eurot.

ALLIKAS: SOTSIAALMINISTEERIUM,EUROOPA KOMISJONI ESINDUS EESTIS,RIIGIKOGU INFOTUND

"See on pseudoprobleem. Me räägime alla 0,1% elanike immigratsioonist. See 700 immigranti on olematu number, võrreldes selle ligi 75 000 tööealise inimesega, kes on Eestist välja rännanud Eesti senise majanduspoliitika tulemusel," märkis Pillesaar päevakajalise ja meediakanalites kirgi kütnud teema peale, kas Eesti riik on valmis vastu võtma pagulasi.

Euroopa Komisjon soovitas Eestil võtta järgmise kahe aasta jooksul vastu kokku üle tuhande pagulase. Vao vastuvõtukeskus hetkel kohti pole ning seal on ülekoormus. Kuid, kui nad peavarju leiavad, siis tööd oleks pagulastele Pillesaare arvates Eestis iseenesest pakkuda küll. 

"Kui on tööks võimelised inimesed, siis ma ei näe põhjust, miks neile tööd ei leidu. Vabas turumajanduses leidub alati kõigile mingit tööd, kui abirahade ja muude regulatsioonidega inimeste motivatsiooni töö tegemise vastu ära ei kaotata," möönis Pillesaar.

Hetkel kuum