Sirje Rank • 28. mai 2015 kell 12:00

Putin süüdistab USAd FIFA asjadesse sekkumises

FIFA president Joseph Blatter ja Venemaa president Vladimir Putin ametlikul MMi korraldusõiguse andmissel  Foto: EPA

Vladimir Putin süüdistas USAd, et see püüab Rahvusvahelise Jalgpalliliidu korruptsiooniskandaaliga takistada FIFA presidendi Joseph Blatteri tagasivalimist selle eest, et too on vastu survele jätta Venemaa ilma 2018. a jalgpalli MMi korraldamise õigusest.

Blatteril on kõik võimalused saada reedel viiendaks ametiajaks tagasi valitud, ütles Venemaa president Vladimir Putin täna teles üle kantud kohtumisel ajakirjanikega. „Mul ei ole mingit kahtlust, et see on selge katse vältida Blatteri FIFA presidendiks tagasivalimist, mis kujutab endast rahvusvahelise organisatsiooni tööpõhimõtete jämedat rikkumist,“ ütles Putin agentuuri Bloomberg vahendusel.

USAs algatatud uurimine FIFA ametnike väidetava korruptsiooni üle on järjekordne katse laiendada oma riigi seadusi teistesse riikidesse, ütles Putin, võrreldes seda riigi saladusi lekitanud Edward Snowdeni ja Julian Assange'i juhtumitega.

Eile vahistati Zürichis mitu FIFA tippametnikku. Šveitsi prokuratuur teatas, et on avastanud „kõrvalekaldumisi“ nii Venemaa kui ka Katari valimisel jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldajariigiks vastavalt 2018. ja 2022. aastal. USA on algatanud juurdluse väidetavalt pea veerand sajandit kestnud korruptsiooniskeemi üle, mille jooksul on altkäemaksudena käest kätte liikunud 150 miljonit dollarit.

„Kahjuks kasutavad meie Ameerika partnerid selliseid meetodeid enda isekate eesmärkide saavutamiseks ja teevad seda illegaalselt, inimesi taga kiusates." Kui midagi ka valesti tehti, siis ei juhtunud see USA territooriumil ja USA-l ei ole sellega mingit pistmist, ütles Putin.

Šveitsi ametivõimud teatasid, et kuulavad üle 10 inimest, kes osalesid muu hulgas hääletusel, kus otsustati jalgpalli MMi korraldusõiguse andmine Venemaale ja Katarile.

Venemaa jalgpalli maailmameistrivõistluste korralduskomitee teatas, et pakkumine tehti FIFA reegeid järgides ning et kõik esindajad käitusid eetiliselt.

Venemaa kulutab jalgpalli maailmameistrivõistluste korraldamisele 665 miljardit rubla (ligi 13 miljardit dollarit) ning riigi president on selliste ürituste korraldamisest teinud auküsimuse.

„Venemaal vaadatakse iga taolist skandaali osana kampaaniast Venemaa laimamiseks. Selles ei nähta võitlust korruptsiooniga, vaid võitlust Venemaa vastu,“ kommenteeris Bloombergile Moskva Carnegie keskuse teadur Aleksander Baunov.

Blatteri ametisse asumisest 1998. aastal on FIFAt raputanud paljud skandaalid.

FIFA teatas kolmapäeval, et nii reedeks kavandatud jalgpalliliidu presidendi valimine kui ka jalgpalli MMid Venemaal ja Kataris toimuvad nagu plaanitud.

Hetkel kuum