Sirje Rank • 29. juuli 2015 kell 6:18

Gazpromi tootmismahud rekordmadalal

Gazpromi peakontor Moskvas  Foto: Scanpix/Reuters

Maailma suurima maagaasitootja Gazpromi tootmismahud jäävad tänavu rekordmadalale, prognoosib Venemaa valitsus.

Majandusministeeriumi prognoosi järgi võib Gazpromi tootmine väheneda 7%, vahendab agentuur Bloomberg.

Gazpromi tootmismaht jääb ministeeriumi prognoosi järgi 414 miljardile kuupmeetrile võrreldes 444 miljardiga läinud aastal, mis oli samuti rekordmadal tase. Maikuus langetas Gazprom oma selle aasta prognoosi varasemalt 485 miljardilt kuupmeetrilt 450 miljardile kuupmeetrile.

Gazpromi peamine eksporditurg Euroopa Liit püüab sõltuvust Venemaa gaasist vähendada. Maikuust saadik on tarned Euroopasse madalama hinnaga küll kasvanud, kuid see ei korva tühikut, mis tekkis tootmise 13%sest langusest aasta esimesel kuuel kuul.

Ukraina, mis oli Nõukogude Liidus Gazpromi suurim klient, peatas juulis gaasi impordi Venemaalt, kuna gaasi hinnas ei suudetud kokkuleppele jõuda. Vähenenud on müük ka Venemaa turul, kus majanduslangus vähendab nõudlust ning Gazpromil tuleb konkureerida teiste firmadega, sealhulgas riigifirma Rosneftiga.

„Firma prognoos paistus juba päris algusest ebareaalne,“ ütles Bloombergile Sberbanki energiaanalüütik Valeri Nesterov, kes prognoosib Gazpromi tänavuseks tootmismahuks 420 miljardit kuupmeetrit gaasi.

Hetkel kuum