Äripäev • 30. juuli 2015 kell 14:31

Venemaa veto ei peata: viis riiki kaaluvad oma tribunali

Donetski kohal allatulistatud Malaysia Airlinesi Boeing 777 rusud.  Foto: epa

Pärast seda, kui Venemaa blokeeris täna ÜRO Julgeolekunõukogus tribunali loomise, kaaluvad viis riiki luua oma sõltumatu kohus.

Malaisia, Holland, Austraalia, Belgia ja Ukraina kaaluvad ise sõltumatu tribunali loomist, et uurida aasta tagasi Ukraina idaosas allatulistatud Boeingu katastroofi põhjusi, teatas Reuters.

Oma tribunali idee tekkis pärast seda, kui Venemaa blokeeris ÜRO Julgeolekunõukogus resolutsiooni, millega oleks loodud lennuõnnetuse uurimiseks rahvusvaheline tribunal, vahendas Hollandi siseministeeriumi allikas.

Üks variant, mida selle allika sõnul praegu veel arutatakse, on ÜRO Peaassamblee egiidi all kohtu loomine. Selline kohus saaks õiguse anda välja vahistamisordereid igas riigis. Seejuures riigist, kes keeldub süüdlast välja andmast, saab ise seaduserikkuja.

Samas pole näiteks viie riigi koostatud tribunalil sellist õiguslikku kandepinda.

Hollandi peaminister Mark Rutte kommenteeris täna, et on Venemaa käitumisest väga heitunud ning lisas, et Malaisia, Holland, Austraalia, Belgia ja Ukraina arutavad asjade edasist käiku nii omavahel kui ka rahvusvahelisel tasemel.

Täna ütles ka Ukraina valitsusjuht Arseni Jatsenjuk, et pärast seda, kui Moskva tõmbas tribunali loomise otsusele pidurit, võtab Kiiev koos rahvusvaheliste partneritega ette "plaani B". Mis plaanist jutt, Jatsenjuk ei selgitanud.

Täna jäi ÜRO Julgeolekunõukogus vastu võtmata resolutsiooni projekt, millega oleks loodud lennukatastroofi süüdlaste jaoks tribunal. Dokumendi vastuvõtmise poolt oli 11 nõukogu liikmesriiki. Hiina, Venezuela ja Angola jäid erapooletuks, Venemaa kasutas vetoõigust.

Resolutsiooni olid ette valmistanud Austraalia, Holland, Malaisia, Belgia ja Ukraina.

Venemaa siseministeerium kommenteeris toimunut, et Moskva üritab ära hoida lõhet julgeolekunõukogus ja viia küsimus konstruktiivsele lainele, sest tribunali loomine on liiga politiseeritud.

Lennukompanii Malaysia Airlinesi Boeing 777, mis lendas Amsterdamist Kuala Lumpurisse, tulistati eelmise aasta 17. juulil Donetski kohal alla. Hukkusid kõik pardal olnud 298 inimest. Katastroofi süüdlasi pole tänaseni selgitatud: Ukraina võimud ja venemeelsed mässulised süüdistavad vastastikku teineteist.

Hetkel kuum