Sirje Rank • 31. juuli 2015 kell 8:24

Venemaa testib NATO õhuturvet

Briti NATO pilootide poolt Balti õhuruumis 24. juulil tehtud foto  Foto: Briti kaitseministeerium

Financial Times kirjutab, et viimasel nädalal on NATO Balti õhuturbemissiooni hävitajad lennanud tuvastama kokku 22 Venemaa lennukit.

„Viimase aastaga on Venemaa aktiivsus NATO piiri lähedases õhuruumis kasvanud nii oma ulatuse kui keerukuse astme poolest,“ ütles lehele üks NATO ametnik. „Venemaa lennukid lendavad sageli välja lülitatud transponderitega, ilma oma lennuplaanidest  teavitamata ning lennujuhtimise võimudega suhtlemata,“ lisas ta.

Kokku on NATO lennukid tänavu enam kui 250 korral Euroopa kohal kiiresti reageerima pidanud. Neist 120 korral on õhku tõusnud Balti õhuturbe missiooni lennukid. Sellist sagedust pole nähtud külma sõja lõpust peale. Provokatsioonid on järjest ulatuslikumad ja tõsisemad. NATO ametnike sõnul võib tegemist olla Moskva sooviga testida NATO reageerimiskiirust.

Kolmapäeval lendasid Norra hävitajad Leedust tuvastama 12 Vene lennukit, mis osalesid ilmselt õppusel, kuid olid oma transponderid välja lülitanud.

Läinud reedel tõusid Ämari lennuväljalt õhku Briti hävitajad, kui üle Soome lahe lähenes Balti õhuruumile 10 Vene lennukit – kaheksa hävitajat ja kaks tarnspordilennukit. Lennati Kaliningradi poole ja ka neil lennukitel olid transponderid välja lülitatud. Briti hävitajatele oli see tänavu juba kaheksateistkümnes niinimetatud kiire reageerimise juhtum, kirjutas leht. Võrdluseks oli läinud aastal taolisi juhtumeid kokku 13, mis näitab Venemaa aktiivsuse kasvu.

Hetkel kuum