Raido Neemre • 10. august 2015 kell 19:16

Venemaa majandus kukkus 4,6%

Foto: EPA

Venemaa majandus tegi suurima kukkumise alates 2009. aastast. Peamiseks põhjuseks on valuutakriis, mis on mõjutanud tarbijate nõudlust ning nafta hindade suur langus, mis kokku ähvardavad riiki veelgi suurema majanduslangusega, vahendab Bloomberg.

Teises kvartalis kukkus riigi SKP võrreldes aasta varasemaga 4,6%; eelmisel kolmel kuul kukkus Föderaalse Statistikaameti andmetel Venemaa majandus 2,2%.

Bloombergi 18 küsitletud analüütikut prognoosisid riigi majanduslanguse määraks 4,5%. Venemaa majandusminister prognoosis perioodi languseks aga 4,4%, nimetades seda “madalaimaks punktiks” Venemaa jaoks.

Kaubaturgude kehv olukord on varjutanud esimesed stabiliseerumise märgid Venemaal, kukutades rubla väärtust ning raputades riiki, mille eelarvetulu sõltub ligi poole ulatuses naftast ja gaasist.

“Venemaa keskpank peaks oma rahanduspoliitika lõdvendamisse pausi tegema, kuna kohalikud pangad on jätkuvalt välistest finantseerimisallikatest ära lõigatud,” hoiatab Rabobank’i välisvaluuta analüütik Piotr Matys.

Venemaa Keskpank alandas oma intressimäärasid kumulatiivselt 6% 11%-le sellel aastal.

Rubla on viimase 12 kuu jooksul oma väärtuses dollari suhtes kaotanud ligi 43%, olles ühtlasi halvima käekäiguga valuuta maailmas, selgub Bloombergi andmetest.

Keskpank teatas eelmisel kuul, et nad võivad veelgi alandada oma prognoose, mille kohaselt kukub riigi majandus sellel aastal 3,2%.

Venemaa seisab silmitsi kaheaastase majanduslangusega kui toornafta hinnad jäävad 2016. aastal 60 dollari juuurde.

“Majanduse väljavaated järgmises kvartalites on üsna sünged,” hoiatas Capital Economics’i analüütik Liza Ermolenko.

“Teise kvartali majandustulemuste halvenemise taga tundub peamise põhjusena olevat tööstus,” sõnas ta.

 

 

Hetkel kuum