Saneerimisel Riito Ehitus võitis järjekordse hanke

Saneerimisel Riito Ehitus hakkab hankevõidu tulemusena remontima lauluväljaku raadiotorni, mis peaks valmis saama suviseks noortelaulupeoks.  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 6. jaanuar 2017 kell 10:36

Tallinna Lauluväljaku juht Riho Rõõmus kuulutas täna välja lauluväljaku raadiotorni rekonstrueerimishanke võitja, kelleks on skandaalne Riito Ehituse AS koos Sand Ehitus OÜga.

Sel nädalal kirjutas Äripäev, kuidas Riito Ehitus on süstemaatiliselt allhankijatele võlgu ning selle pärast käib ettevõttes saneerimine. Riito Ehituse asutaja on kurikuulus Toomas Tromp, kes on lasknud pankrotti oma eelmise firma Facio, kus olid sarnased makseprobleemid. „Nad ei saa Riitot likvideerida, sest neil on vaja hangetel osaleda,“ rääkis meie esmaspäeval avaldatud intervjuus Riito Ehituse endine projektijuht Meelis Matt.

Ka Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart tunnistas Äripäevale, et Riito ei suuda täita oma kohustusi ning linn pole neile maksnud, sest tööd on lõpetamata. „Põhiline, mida ma selle aja jooksul neilt kuulnud olen, et puudub tööjõud. Aga arvan, et nad lihtsalt ei suuda alltöövõtjatele maksta,“ nentis Kõlvart ja lisas, et paraku puudub seaduslik alus takistada Riito osalemist hangetel.

Riito Ehitus on umbes 200 võlausaldajale võlgu 2,5 miljonit eurot.

Lauluväljaku raadiotorni ehitushankes osales seitse firmat. Avatud hankemenetluse korraldas AS Telora-E, kes on ka ehitusjärelevalvaja. „Kõikide eelduste kohaselt loodame rekonstrueerimisega alustada veebruaris. Raadiotorn peab valmis olema selle suve XII noorte laulu- ja tantsupeoks,“ lisas Rõõmus.

Lauluväljaku raadiotorn on ehitatud 1960. aastal. Tornist vahendatakse laulupidude raadio- ja teleülekandeid. Raadiotorn on tugevalt amortiseerunud ega vasta kaasaegsetele ehitus- ja ohutusnõuetele.

Facio puges Riito kehasse

25.10.2010 muutis Facio Ehitus AS oma ärinime ASiks Räga.

05.11.2010 jagunes AS Räga kaheks äriühinguks: uus äriühing Facio Ehituse AS ja alles jäi AS Räga (pankrotis 2013).

Mõlemad jagunenud äriühingud kujundati ümber osaühinguteks.

11.01.2013 jagunes Facio Ehituse OÜ kaheks äriühinguks: Facio Ehituse OÜ (pankrotis 2014) ja Facio Eesti OÜ (pankrotis 2014).

2010. aastal loodud Toomas Trompi ja Erik Liiva firma Riito Ehituse AS võõrandab Facio Eesti OÜ varad 01.03.2013.

26.01.2014 sõlmisid Riito Ehituse AS ja Facio Eesti OÜ kokkuleppe ettevõtte osa üleandmise lepingust taganemiseks.

2015 tuvastas Harju maakohus, et Riito on Facio Ehitus ASi õigusjärglane ning tal lasub kohustus Facio Ehituse ASi võlausaldaja ees kohustused tasuda.

2016. aastal hakkas Sand Ehitus OÜ riigihankeid võitma koos Riito Ehituse OÜga, poole aastaga võitis firma kuus riigihanget.

"Kummalgi ettevõttel on oma objektid, oma töötajad ja struktuur," rõhutas Riito kaasomanik Erik Liiv Äripäevale. Tema sõnul on Sand Ehitusel praegu töös neli objekti, Riito Ehitusel seitse ehitusobjekti, mis on erinevates ehitusjärkudes.

Hetkel kuum