Mait Kraun • 21. august 2015 kell 13:45

Ukraina konflikt turgutab Saksa sõjatööstust

Leopard 2 tankid  Foto: EPA

NATO Ida-Euroopa riigid tunnevad huvi Saksamaa raskerelvastuse ostmise vastu, teatas üks riigi suuremaid sõjamasinate tootjaid, vahendab Financial Times.

Münchenis asuva ettevõtte KMW tegevjuht Frank Haun ütles, et Ida-Euroopas asuvad Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigid on näidanud konkreetset huvi oma sõjavõimekuse parandamiseks. "NATO on oma puudujääkidest vägagi teadlik," märkis ta. KMW toodab näiteks Bundeswehri Leopardi tanke.

Venemaa toetatud Ukraina mässuliste sõjategevus on suurendanud Euroopa poliitikute huvi relvade vastu, mis suudavad peatada maismaa rünnakut, ütlesid sõjavarustuse tootjad ja analüütikud.

Leopardi tankile laskemoona ja kahurisüsteemi ehitav ettevõtte Rheinmetall on saanud samuti rohkem hankeid. „Ukraina on kaitsekulutustele andnud poliitilise tõuke,“ teatas Rheinmetall. Kaitsevarustuse müük tõusis esimese poolaasta jooksul 18 protsenti miljardi euroni. Ettevõtte tegevuskahjum kukkus 52 miljonilt 27 miljonini.

Saksamaa sõjatööstus on varasemalt vindunud, sest Euroopa riigid on kaitsekulutusi järjest vähendanud. Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen ütles aga selle aasta alguses, et riik peab vastuseks Venemaa hübriidsõjale oma kaitseprioriteete muutma. Saksamaa plaanib uue generatsiooni Leopard 2 tankide arvu suurendada oma sõjaväes 225-lt 328-ni.

Tähelepanu ei pöörata üksne tankidele, aga ka soomusmasinatele, mis võimaldavad sõdureid kiirelt transportida.

Hetkel kuum