Äripäev • 4. september 2015 kell 13:31

Norra võtab endale osa Euroopa põgenikekoormast

Norra lipp  Foto: epa

Norra, kes ei ole Euroopa Liidu liige, kavatseb aidata ühenduse riike põgenike vastuvõtmisel, teatas Norra peaminister Erna Solberg.

„Norra peab aitama Euroopa Liitu selles karmis töös,“ ütles Solberg. „Põgenikehulgad Ungarist, Kreekast ja Serbiast näitavad, et olukord on väga tõsine ja selle lahenduseks on vaja tervet tegude ja otsuste kompleksi.“

Eile õhtul kinnitas ka Norra välisminister Borge Brende, et Norra tuleb Euroopale põgenikekriisis appi, sest tegemist on kogu maailmajao kriisiga, millega Kreeka ja Itaalia üksi toime ei tule.

„Norra osaleb koostöös ja aitab leevendada survet, mis on langenud Euroopa riikidele põgenike ja varjupaigataotlejate vastuvõtmisega seoses,“ ütles Brende.

Juunis saavutas Norra valitsus parlamendis Stortingis suure vaidlusega selle, et riik võtab ÜRO palvel aastatel 2015-2017 vastu üle 8000 Süüria põgeniku.

Norra kuningriigist palus 2014. aastal varjupaika 11 500 inimest ning riik võttis neist vastu 7000. Tänavu aga on need numbrid märkimisväärselt kasvanud: aasta 8 kuuga on palunud varjupaika 8336 inimest, kellest neljandik on vanemateta lapsed ja teismelised. Aasta lõpuks prognoositakse kokku 14 000 kuni 16 000 taotlust.

Juba praegu on Norra migratsiooniamet öelnud, et neil ei jätku raha ega kaastöötajaid, et toime tulla selle kiiresti kasvava põgeniketulvaga. Solberg lubas eraldada lisaraha.

2015. aasta alguse andmetel elas Norras 188 000 inimest, kes on riigilt saanud ametliku põgenikustaatuse. See on 3,6 protsenti kuningriigi elanikkonnast ja 28% immigrantidest.

 

 

Hetkel kuum