Mari Mets • 7. september 2015 kell 9:45

Prisma juht: kui saaks, palkaks kohe kümneid töötajaid

Kuigi tööjõupuuduse tõttu on palgasurve suur, on Prisma juht Janne Lihavainen veendunud, et palgakasv ei tohi ületada ettevõtte tootlikkust.   Foto: Andras Kralla

Loota järgmisel aastal tööjõu probleemi kergenemist oleks naiivne, kuid tööjõupuudusest tulenevast palgasurvest tuleb mulli lõhkemise vältimiseks tõsta palka siiski üksnes tootlikkuse kasvuga võrdses tempos, ütles Prisma juht Janne Lihavainen.

Järgmise aasta äriplaani koostades näeb Lihavainen küll väikest käibekasvu, kuid ettevaatlikku, mitte eriti kiiret. Ta loodab, et turg areneb rahulikult, Prismal on eesmärk kasvada kiiremini kui konkurendid.

„Uusi maju Prisma algaval aastal kahjuks ei ehita, aga investeerime olemasolevatesse. Teeme uuendusi, kuid mitte midagi radikaalset. Kasutame pinda paremini ja värskendame pisut poode. Mida täpsemalt teeme, on veel saladus,“ ütles Lihavainen.

Kevadel suleti D-terminali lähistel asunud väike Prisma Express kauplus, selle asemel avati Lihavaineni sõnul Sikupilli Prismas e-pood.

„Kliendid saavad teha internetis ettetellimuse ja ka paljud turistid, kes tulevad autoga, sõidavad siis Sikupillisse oma ostudele eraldi e-poe kassasse järele. See on üks asi, mida oleme seni konservatiivselt proovinud, aga kogemused on positiivsed, järgmisel aastal plaanimegi seda teenust edasi arendada,“ selgitas ta.

Palk peab kasvama mõistusega

Lihavainen ütles, et kui vaid oleks kedagi palgata, võtaks Prisma kohe mõned kümned inimesed tööle. „Kuna pole lootust, et Eestis töötajate arv järgmistel aastatel kiiresti tõuseks, sest järgmised põlvkonnad lihtsalt pole suuremad, on tööjõu olukorra kergemaks minemine põhjendamatu unistus,“ märkis ta.

„See tähendab, et surve palkade tõstmiseks on olemas, aga tööandjad peavad pidama kinni reeglist, et palku tõstetaks vaid efektiivsuse tõusmise tempos, muidu kaotavad Eesti firmad konkurentsivõime ja kaovad ka töökohad,“ lisas Lihavainen.

Ta selgitas, et muidugi tahab ta, et palgad oleksid Eestis kõrgemad, sest siis on ka klientidel rohkem raha, kuid sellest veelgi tähtsam on jätkusuutlik palgakasv. Arenguruumi tootlikkuse kasvuks on tema sõnul aga Eestis teiste Euroopa Liidu riikidega võrreldes päris palju, seega on ka positiivne lootus palgakasvuks.

„Kui palgakasv on aga kiirem kui firmade tootlikkuse kasv, puhutakse üles palgamull, mis ühel päeval jälle lõhkeb. See oleks praegu kõige hullem stsenaarium,“ tõdes ta.

Hetkel kuum