Äripäev • 9. september 2015 kell 9:30

Briti meedia: Venemaa ehitab Süüriasse lennubaasi

Süürias kohal olev USA koalitsioon annab Islamiriigile vastulöögi.  Foto: epa

Venemaa hakkas Süüriasse ehitama lennubaasi, kust plaanitakse rünnakuid Islamiriigi vastu, kirjutab Daily Express.

Väljaanne viitab USA kaitsetööstuse esindajate jutule, kelle sõnul on Venemaa juba teele saatnud baasi ehituseks vajalikud materjalid. Valmimas on sõjaline tugipunkt, mis on mõeldud tuhandele sõjaväelasele.

Täna kinnitas Venemaa välisministri asetäitja Mihail Bogdanov kohalikule meediale, et Süürias on vene sõjaväelasi, kuid nad on seotud Vene sõjatehnika tarnimisega ja selle kasutamise väljaõppega.

Süüria kodusõja algusest saati on Venemaa saatnud Damaskusele humanitaarabi ja sõjalis-tehnilist tuge, mille seas on relvastus, laskemoon, aga ka nõunikud, konsultandid ja instruktorid. Lisaks õhuteele käib kaubavedu ka Musta mere dessantlaevadega.

Eile andis Iraan Vene lennukitele loa läbida oma õhuruumi Süüriale humanitaarabi saadetiste kohaletoimetamiseks, kirjutas Interfax.

Bulgaaria välisministeerium teatas eile, et sulgeb kuni 24. septembrini oma õhuruumi Vene transpordilennukitele, mis suunduvad Süüriasse. „Info selle kohta, mis lennukite pardal on, paneb meid sügavalt muret tundma. See on äraütlemise põhjus,“ selgitas Sofia oma otsust. Bulgaaria kinnitas, et on valmis oma otsust muutma, kui saab kontrollida lennukite lasti.

Üleeile teatas Kreeka, et USA palus riigil sulgeda Venemaalt Süüriasse siirduvate lennukite ees oma õhukoridor, mille peale vastas Moskva, et võtab sihtkohta jõudmiseks kasutusele alternatiivsed teed. Täna kirjutas Interfax, et Kreeka andis Vene humanitaarabilennukitele loa läbida oma õhuruumi.

Kodusõda algas Süürias 2011. aastal ning selles on hukkunud 230 000 inimest. Umbes 11,5 miljonit süürlast, üle poole riigi elanikkonnast, on sunnitud kodust lahkuma ning neist on saanud põgenikud, kes on jõudnud Euroopa Liitu.

Süürias tegutseb ka terrorirühmitus Islamiriik, kelle vastu võitleb ametlik Damaskus president al-Assadiga eesotsas, šiiidid, Iraagi armee, Süüria mässulised, kurdi omakaitseväed ja USA juhitud koalitsioon. Venemaa sellesse koalitsiooni ei kuulu.

Hetkel kuum