Raido Neemre • 9. september 2015 kell 15:49

Süüria ja Venemaa löövad käed?

Foto: EPA

Doktriin “minu vaenlase vaenlane on minu sõber” võib praegu olla asjakohasem kui kunagi varem.

Märgid näitavad, et Venemaa valmistub aktiivsemaks rolliks Süüria presidendi toetamiseks Islamiriigi (IS) vastases võitluses. Samas spkuleeritakse, et Venemaa võib lüüa ka käed Läänega võitluses mässuliste vastu – vastutasuks kergendatakse riigi sanktsioone, vahendab CNBC.

Venemaa on juba alustanud Süüria presidendi Bashar al-Assadi vägede treenimist ja relvastamist ning kuuldavasti on ka riigi üldine aktiivne kaasatus kasvanud, kuna Venemaa loob Assadi kontrollitavale territooriumile oma baase.

Venemaa uudisteagentuuri RIA Novosti andmetel kinnitas president Putin sellel nädalal seda ka ise, öeldes, et “Sellest on veel vara rääkida, kuid me abistame Süüriat juba üsna tõsiselt nii varustuse kui ka sõdurite ja relvadega.”

Süüria on keset kodusõda, mis puhkes pärast üleriigilist protestilainet 2011. aasta alguses ning milles on vägivaldse vastulöögi andnud Assadi valitsus. Alates kodusõja puhkemisest on paljud mässuliste rühmad, sh IS oma kontrolli alla võtnud mitu suurt territooriumi Süürias.

Juulis väljendas Barack Obama optimismi, et Putin on valmis n-ö tõsiseks kõneluseks Süüria teemal. Prantsusmaa president Francois Hollande märkis hiljuti, et ta sooviks Venemaa vastased sanktsioonid lõpetada.

“Mul on jätkuvalt raskusi näha, kuidas kavatseb Venemaa rakendada oma sõjaväelasi Süürias, võttes arvesse fakti, et Venemaa sõjavägi näeb praegu kurja vaeva oma vägede hoidmisega Ukrainas,” kirjutas Nomura arenevate turgude analüütik oma avalduses.

Hetkel kuum