Eliisa Matsalu • 10. september 2015 kell 11:00

Rõivas: võib-olla tulevikus langetame maksu

Peaminister Taavi Rõivas põhjendas, miks valitsus ei võtnud ettevõtjaid ja töötukassa nõukogu liikmeid kuulda.  Foto: Raul Mee

Peaminister Taavi Rõivas ei välista tulevikus töötuskindlustusmakse määrade langetamist. Praegu on aga vaja kindlustunnet, et riigil oleks töövõimereformiks piisavalt raha.

Peaministri Taavi Rõivase sõnul otsustas valitsus jätta töötuskindlustusmakse määrad muutmata, sest et on vaja piisavalt kindlustunnet, et töövõimereformiga toimetulekuks jätkub resurssi.

Rõivas selgitas täna valitsuse pressikonverentsil, et töövõimereformiga kasvavad töötukassa kulud, sest kasvab inimeste arv, kellele loodetakse abi pakkuda. Näiteks kui praegu on registreerituid töötuid umbes 25 000, siis töövõimereformiga lisandub suur hulk töövõimetuspensionil inimesi, kel on soovi ja keda tahetakse tagasi tööturule suunata.

Peaminister ütles, et kui töötus püsib madal ka järgmistel aastatel, ei ole sugugi välistatud, et valitsus vaatab töötuskindlustusmaksed uuesti üle ja neid ka alandab. Praegu ei saa aga tema sõnul isegi miljoni euro täpsusega väita, millal on töötukassa reservis ootamatusteks piisavalt raha. „Me saame tugineda eksperthinnangutele ja enda kogemustele. Meil on üks kriis seljataga, kusjuures mitte väga ammu. Siis nägime, et töötus tõusis lakke ja töötukassa kulud suurenesid,“ märkis Rõivas.

Valitsus jättis tänasel istungil töötuskindlustuse makse määrad 2016–2019 aastaks senisele tasemele, milleks on 1,6% kindlustatule ning 0,8% tööandjale.

Töötukassa nõukogu soov oli, et alates 2017. aastast need määrad langeks: kindlustatu töötuskindlustusemakse oleks 1,4% ja tööandja töötuskindlustusmakse 0,7%.

Hetkel kuum