Alyona Stadnik • 16. september 2015 kell 12:30

Kaare majanduskasvust: kõik, mis on üle nulli, on hea

Kalev AS ja Põltsamaa Felix AS juhatuse esimees Kaido Kaare positiivselt meelestatud.  Foto: Eiko Kink

Praegust keskkonda arvestades on igasugune majanduskasv hea, kõik, mis on üle nulli, on hea, oli Kalev AS ja Põltsamaa Felix AS juhatuse esimees Kaido Kaare värske majandusprognoosi üle positiivselt meelestatud.

Rahandusministeeriumi prognoosi järgi kasvab Eesti majandus tänavu 1,7 protsenti ja 2016. aastal 2,6 protsenti. Majanduskasvu vedaja on praegu tarbimine, kuid selle panus järgnevatel aastatel väheneb ning ekspordi panus suureneb.

„Meie julget kasvu ei prognoosinud, aga arvestades toiduainesektorit ja jaekaubandust tervikuna, siis mingisugune kasv tuleb,“ rääkis Kaare. „1,7% tänavu on keskmiselt hea ja 2,6% järgmisel aastal on suhteliselt hea number. Järgmise aasta kasv võiks jääda kahe ja viie protsendi vahele.“

Rahandusministeeriumi prognoosi järgi eratarbimine kasvab tänavu 5 protsenti, kuid järgmisel aastal kasvutempo aeglustub. Kaare sõnul inimesed ikka ostavad. „Jaekaubandus kasvab, peab vaatama suuremat pilti, ehk kui palju on tarbimiseks raha. Kui kütusehinnad on jätkuvalt odavad ja muud kulud on all, siis jääb tarbimiseks ka raha,“ rääkis Kaare.

Kaare sõnul näeb ta järgmist aastat mõõdukalt optimistlikult ja positiivne foon tema hinnangul jätkub. „Hullem oleks see, kui meie majandus kukuks. Meil on kõrval Soome näide olemas, kus on päris hull,“ lausus Kaare.

Rahandusministeerium prognoosib, et tööturul muutub olukord üha pingelisemaks ning tulekul on palgakasvu aeglustumine. “Kalevis me toodame praegu jõulutooteid ja oleme inimesi tööle juurde võtnud, umbes 50 inimest. Töökäsi on ikka vaja, aga palga puhul inflatsioon jääb, see ei ole nii suur kui eelnevatel aastatel. Suuri palgakasvu ootusi me üles ei küta,” ütles Kaare.

Valitsus saab Kaare sõnul hoida stabiilset keskkonda nii maksualaselt kui ka seadusandluse kohapealt. „Kui keskkond on stabiilne, siis saavad ettevõtted teha investeeringu otsuseid ka tulevikus,“ märkis Kaare.

Hetkel kuum