Äripäev • 29. september 2015 kell 10:37

Putin otsustab presidendina jätkamise vastavalt tujule

Venemaa president Vladimir Putin eile New Yorgis ÜRO Peaassambleel.  Foto: epa

President Vladimir Putin ütles, et tema otsus jätkata veel ühe ametiaja sõltub olukorrast Venemaal, maailmas ning tema tujust, tunnistas ta intervjuus Ameerika telekanalile CBSNews.

Pühapäeval andis Putin intervjuu ameerika teleajakirjanikule Charlie Rose’ile. Muu hulgas tunnistas Venemaa president, et otsuse jääda võimule võtab ta vastu sõltuvalt kahest asjaolust. „Esiteks määrab selle Venemaa konstitutsioon, ja seda ma kindlasti ei riku. Aga ma ei ole kindel, et peaksin seda õigust kasutama. Ja teiseks sõltub kõik konkreetsest olukorrast riigis, maailmas ja minu isiklikust meeleolust,“ rääkis Putin.

Ta märkis, et pärast presidendiametist lahkumist tahaks ta näha Venemaad konkurentsivõimelise riigina, mis on „arenenud sotsiaalse ja poliitilise süsteemiga, paindlik muutustele riigis sees ja väljas“. Lisaks peab Venemaa Putini arvates suutma kaitsta oma huvisid. „Ja et inimesed oleksid õnnelikud, aga meie partnerid kogu maailmas tahaksid ja püüaksid arendada suhteid Venemaaga,“ loetles Putin tingimusi.

Venemaale pole vaja diktaatorit, vaid „õiglast juhti, kes tegutseb võimu ja seaduse piires ning ühiskonna enamuse huvides“, jätkas Putin. „Leian, et Venemaa vajab selliseid inimesi märksa rohkem kui lihtsalt diktaatori maneeridega inimest,“ leidis Venemaa president.

Putin on olnud Venemaal võimul üle 15 aasta – see on kauem kui ükski tsaar, oli Putini intervjuule kommentaariks lisatud saate „60 minutit“ kodulehel, kus avaldati 27. septembril eetris olnud intervjuu ümberkirjutus.

Kaks aastat tagasi ütles Putin Vene meediale, et ei välista 2018. aastal uuesti presidendiks kandideerimast - see oleks tema neljas aeg selles ametis. Tänavu 7. mail täitus 15 aastat tema esimest korda presidendiks saamisest.

Hetkel kuum